Inwestycyjne wyzwania Pruszkowa

Pruszków

Z Pawłem Makuchem prezydentem Pruszkowa rozmawia Anna Zwolińska

Ten rok obfituje w szereg ważnych dla mieszkańców inwestycji. Jedną z najważniejszych jest rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3. Na jakim etapie jest ta inwestycja?
Rok 2023 zaczął się znakomicie dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 3.
5 stycznia podpisaliśmy umowę na rozbudowę Szkoły. Inwestycja zakłada podniesie standardu wyeksplatowanego budynku i jest odpowiedzią na potrzeby – od tych lokalowych po demograficzne. Obecnie trwają prace projektowe. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą i monitorujemy postępy prac.

Kolejne ważne inwestycje to te drogowe. Jak postępuje budowa wiaduktu na ul. Grunwaldzkiej?
Budowa wiaduktu przy ul. Grunwaldzkiej to inwestycja strategiczna nie tylko dla Pruszkowa, ale i dla całej naszej okolicy. Jej realizacja to krok do usprawnienia ruchu i stworzenia nowoczesnego i sprawnego układu komunikacyjnego. W ostatnich tygodniach obserwujemy przyspieszenie prac. To cieszy, ponieważ wcześniej borykaliśmy się z trudnościami, które były spowodowane pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. Teraz można obserwować jak obiekt mostowy nabiera kształtu. Przypomnę również, że Miasto Pruszków przebuduje ul. Grunwaldzką, aby dojazd do wiaduktu był bezpieczny i komfortowy. W tym zakresie jesteśmy na etapie postępowania przetargowego. Oczywiście kroki te będą możliwe po akceptacji ze strony Rady Miasta Pruszkowa.

W Pruszkowie pojawiły się autobusy elektryczne. Jak te pojazdy się spisują i czy jest szansa na to by takich pojazdów pojawiło się więcej?
To prawda. 5 grudnia 2022 r. na ulice naszego Miasta wyruszyły nowoczesne autobusy elektryczne Solaris Urbino 9 LE, które obsługują linię nr 10.
Są to
nowoczesne pojazdy niskopodłogowe, dostosowane do podróżowania osób starszych, z dysfunkcjami ruchowymi, dla wózków dziecięcych oraz inwalidzkich.
Po przeszło 3 miesiącach ich kursowania śmiało mogę powiedzieć, że linia nr 10 cieszy się wśród naszych pasażerów dużą popularnością. Docierają do mnie opinie, że autobusy są komfortowe, a trasa po wprowadzeniu w ostatnim czasie zmian, równie z spełnia ich oczekiwania.
Autobusy zakupiliśmy w ramach projektu „Zielone Płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa”. Pozyskaliśmy na ich zakup ponad 4 miliony zł. i to właśnie dzięki temu ich zakup był możliwy. Aktualnie nie ma takich możliwości, abyśmy zakupili kolejne takie pojazdy, ale w przyszłości będziemy o tym myśleć.

Jedna z ciekawych inwestycji Pruszkowa jest zagospodarowanie terenów przy rzece Utracie. Jak idą prace związane z tym zadaniem?
Prace związane z zagospodarowaniem terenów wzdłuż rzeki Utraty realizowane są przy udziale środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego rozpoczęły się we wrześniu 2022 r. Jest to bardzo duży projekt, który realizowany będzie w dwóch etapach. Prace rozpoczęliśmy na odcinku od ul. Przejazdowej do ul. B. Prusa. Prace postępują i można tam już zobaczyć nowo wytyczoną ścieżkę, zamontowane oświetlenie solarne, elementy małej architektury, podesty drewniane.
Osobiście nie mogę się już doczekać efektu końcowego i spacerów po tych niewykorzystywanych dotychczas terenach, które są niezwykle piękne.

Wiosna coraz bliżej. W Pruszkowie pojawiły się już hulajnogi elektryczne, a co z Pruszkowskim Rowerem Miejskim?
Na Pruszkowski Rower Miejski ogłoszone jest postępowanie przetargowe. Planowany termin otwarcia ofert to 7 kwietnia br. Na ten moment mogę powiedzieć tylko tyle. Wszystkie kolejne kroki i decyzje będą nam znane po 7 kwietnia.

Wiosna to również idealny okres na imprezy w plenerze. Jak w tym roku prezentuje się kalendarz miejskich imprez? Może Pan nam zdradzić nieco szczegółów? Czy do Parku Kościuszki wrócą potańcówki?
Każdy z nas już chyba z utęsknieniem czeka na ciepłe i słoneczne dni. Ja również ponieważ bardzo lubię ten czas, gdy mogę spotykać się z Mieszkańcami Pruszkowa podczas wydarzeń plenerowych.
Na najbliższy sezon, tak jak w latach ubiegłych, zaplanowaliśmy szereg atrakcji – zarówno tych mniejszych, jak np. Radosne Piątki, spacery po Pruszkowie, czy aktywności sportowe, jak i tych dużych. Spotkamy się na Dniach Pruszkowa, na Koncercie do północy, czy na Żegnaj Lato.
Jeśli chodzi o potańcówki, to było to nowe wydarzenie, które zaproponowaliśmy Mieszkańcom w minionym sezonie. Spotkało się z tak pozytywnym odbiorem, że oczywiście nie mogłoby go zabraknąć w kalendarzu na ten rok. Ponownie planujemy je organizować przy Pałacyku Sokoła.

Czy przygotowujemy się już do sezonu letniego i otwarcia kąpieliska w Parku Mazowsze?
Z konkretną odpowiedzią na to pytanie muszę się jeszcze wstrzymać. Czy się przygotowujemy? Zdecydowanie tak, ponieważ kąpielisko to ciesząca się dużą popularnością letnia atrakcja naszego Miasta. Jeśli chodzi o konkretne decyzje na temat zakresu jego otwarcia, to jeszcze nad tym pracujemy, ale na pewno wrócę do Pani Redaktor z taką informacją.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 39

39 odpowiedzi na “Inwestycyjne wyzwania Pruszkowa”

 1. sir pisze:

  Głuchy.

 2. wiki pisze:

  Kłamczuszek jak zwykle swoje. Pozyskaliśmy 4 MLN – pelikany to łykną Brawo

 3. Anonim pisze:

  KUPCIE GUMOWCE

 4. turirek pisze:

  Ten wiadukt dla tirów przy ul.Grunwaldzkiej jest potrzebny jak dziura w moście, utrudni tylko okolicznym mieszkańcom życie, np. Papierni

 5. Marole pisze:

  W grudniu 2022 został unieważniony przetarg na kwotę ponad 27 milionów jaki ogłosiło miasto na spłatę kredytów i zaciągnietych pożyczek. Nie wpłynęła żadna oferta. Na remont ul.Grunwaldziej wpłynęły 4 oferty. Nikt nie został wybrany, bo miasto miasto nie zabezpieczyło takiej kwoty.

  • Anonim pisze:

   eee ,no , zabezpieczyło 1,5 mln , tyle że potrzebne jest 24 mln ,ale zdjęcia z tablicami były i tylko to się liczy

 6. Sagan pisze:

  Wiadukt nabiera kształtów a oni przetargi ogłaszają na drogi dojazdowe. Brawo,)

 7. Baśka Barbara pisze:

  A gdzie toalety w Pruszkowie na pętli autobusowej Staszica i na WKD Pruszków stoją w opłakanym stanie toi toi wejść się nie da .
  Poruszyłam ten temat na forum pruszkowskim na Facebooku i dużo ludzi było za zrobieniem toalety na monety taka jak stoi w parku Sokoła

 8. Gosc pisze:

  Skandaliczne jest to,ze budowa wiaduktu niesie takie utrudnienia dla mieszkancow Piastowa i osiedli Piastowskie Ogrody.Pozamykane ulice do pazdziernika,a wydostac sie z tego rejonu musimy .
  Jakk? Jedna uliczka,ktora absolutnie nie nadaje sie. Dziury,studzienki,fatalny stan techniczny. Nikt nie pomyslal jak ten problem rozwiazac? Wiadukt? Komu ma sluzyc ? Nie mieszkancom. Jedynie Tirom..
  Dranstwo wielkie.

  • Anonim pisze:

   oj tam , grabki , szpadelki , trochę ziemi z doniczek , zespół w wzespół , dacie sami radę drodzy mieszkańcy MCS -WIĘCEJ WIARY W SIEBIE , ALLELUJA I DO PRZODU , SURSUM KORDA

 9. Kuba pisze:

  Proponuję zająć się remontem zapomnianej przez Boga i ludzi Zdziarskiej/ Bohaterów Wolności. Stan tej ulicy zakrawa o pomstę do nieba.

  • Anonim pisze:

   Proponuję przemyśleć częstotliwość kursowania autobusu nr 7. Brak autobusu nr 3 z ronda, powoduje tłumy na początkowym przystanku w Piastowie. Jest to jedyne połączenie w które można się dostać wysiadając na przystanku Traugutta z 717 na Żbików czy Bąki. Do przemyślenia przesunięcie jako przystanku początkowego linii 3 przystanek Ogińskiego. Wtedy bez problemu z 717 przesiadka do 3 i problem zażegnany. Pomyślnie o mieszkańcach, którzy są sfrustrowani już teraz nie mówiąc już o jesieni czy zimie…

  • Anonim pisze:

   jutro przejedzie tam zamiatarka MZO

 10. Anonim pisze:

  A gdzie budowa mieszkań dla mieszkańców Pruszkowa?Ludzie czekają latami na mieszkania A jak już je dostają to w starych kamienicach bez ogrzewania…Wstyd…Z małymi dziećmi…Tym trzeba by się zająć…A nie szkoła nr.3 i autobusami…

  • Anonim pisze:

   zmień prace , weź kredyt

  • Kaja pisze:

   Większość mieszkańców Pruszkowa ma swoje mieszkania więc dlatego trzeba się zajmować szkołami i autobusami z których mogą skorzystać wszyscy. Zarówno ci mieszkający w kamienicach bez ogrzewania jak i ci co mają swoje mieszkania. Ile można wspomagać tylko jednych

  • Sagan pisze:

   Mieszkanie to sobie kup sam a nie za darmo

  • Tasior pisze:

   Mieszkań się nie dostaje tylko kupuje, komunizm się skończył, komuchy mogą do Rosji wyjechać, tam dostaną

  • Anonim pisze:

   A kupić nie laska? Tylko wszystko się należy. Jak za komuny

 11. Anonim pisze:

  Miało być stop deweloperce a niedługo Pruszków stanie a zieleń jeszcze jest w parkach

 12. Użytkownik pisze:

  Wszystko pięknie ,a co z zapomnianą ,nieskończoną ,starą ,w centrum miasta ulicą STANISŁAWA MONIUSZKI ?

 13. Fgu pisze:

  „w Ukrainie” hehehe, fajnopolaki…

 14. Anonim pisze:

  A co z mieszkańcami którzy mieszkają przy Utracie na początku ulicy Wiśniowej. Brak odpływu wody z ulicy, chodziliśmy po błocie bo firmy które woziły ziemię nic nie sprzątały, sprzątaliśmy na własną rękę.
  Sterty błota i woda, nie można było wejść do domu.
  Zgłaszane było do straży miejskiej i nit nie sprzątał.
  Tu jest tragedia jeżeli spadnie deszcz, nie ma możliwości wejścia do domu w suchych butach
  Może byście się też tym zainteresowali, bo robicie park dla dzieci place zabaw a my chodzimy po wodzie i błocie.
  Niedługo to kaczki będą pływać po ulicy.

 15. Życzliwy pisze:

  Zgoda na elektryczne hulajnogi w Pruszkowie to kompletna pomyłka. Ludzie nie potrafią odstawiać ich w miejsce nieprzeszkadzające przechodnią i blokują chodniki, poza tym jeżdżą jak by sami byli na chodniku. Ze strony straży miejskiej brak jakiekolwiek reakcji na takie zachowana. Zresztą ślepi są na wszystko, na co powinni reagować. Mogliby utrzymać się z samych mandatów za złe parkowanie aut, ale po co jak podatnik złoży się na pensje.

  • Łukasz pisze:

   Nie widziałem nigdy, że y ktoś kończył jazdę i zostawiał hulajnogę „na środku”. To zazwyczaj tacy jak wy przedstawiacie je, lub wywracacie „po złości”…

  • Baśka Barbara pisze:

   Dokładnie tak hulajnogi leżą gdzie popadnie ostatnio w utracie pływały

 16. Mega pisze:

  Ten wiadukt na Grunwaldzkiej to niestety mało sensowny projekt. Nie bedzie skomunikowany w żaden sposób z Pruszkowem.nie będzie pod nim przystanku kolejowego, brak jest tam komunikacji zbiorowej. Obok na Skrajnej, Barcewicza, Sklodowskiej są osiedla, których mieszkańcy obawiają się ruchu zatruwającego Środowisko hałasem i spalinami. Dużo lepiej było dobudowac wiadukty równoległe do istniejących w Piastowie I Pruszkowie. Wtedy windy w Piastowie na wiadukcie miałyby jakiś sens. Talib wyrzucil jak zwykle kasę na windy nie w błoto , a w” kosmos „.

  • Anonim pisze:

   Windy na wiadukcie w Piastowie mają sens i bez tego. Można się szybko i komfortowo wydostać z peronów. I windą, i schodami. Od tej strony można się też szybciej dostać na perony z okolic ronda i ulicy Tysiąclecia.

   • Mega pisze:

    Ale autobusy na szczycie wiaduktu w Piastowie obok wind nie zatrzymają się, bo pogłębiały by paraliż i totalne korki w mieście.

 17. Anonim pisze:

  rozbudowa szkoły numer 3 to tragiczna pomyłka, podobno miasto otrzymało w prezencie od wojewody dużą działkę na ul .Lipowej z przeznaczeniem na cele oświatowe { jest to rejon szkoły nr 3 ? } , tyle że cichaczem mają tam zbudować kolejny TBS , i zachowując pozory dołożą tam jakieś małe przedszkole , tylko interesy TBS liczą się w Pruszkowie

 18. Anonim pisze:

  jeszcze raz proszę nie zamykać ul. STUDZIENNEJ ,przy nowej organizacji ruchu związanej z budową wiaduktu, mieszkańcy sąsiednich ulic też płacą podatki w tym mieście z których opłacani są Pruszkowscy urzędnicy , sztuczne przekierowanie ruchu na sąsiednie ulice leży w czyimś interesie, proszę skontaktować się ze starostwem które ma prowadzić prace na BRONIEWSKIEGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły