Inwestycja za inwestycją w powiecie pruszkowskim

W ciągu ostatnich kilku miesięcy na terenie powiatu pruszkowskiego rozpoczęto kilka nowych inwestycji. Już niebawem samorząd, a właściwie jego mieszkańcy będą mogli korzystać z nowo wybudowanych gmachów szkół i krytej pływalni.

Z myślą o uczniach

Trzeba przyznać, że na terenie powiatu pruszkowskiego nowe wielomilionowe (!) inwestycje rosną wręcz jak grzyby po deszczu. Jak można łatwo zauważyć – najwięcej „buduje się” w obszarze oświaty i sportu. Dobrze podsumowują to słowa Agnieszki Kuźmińskiej, Członkini Zarządu Powiatu – Poprawa warunków edukacji dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań zarządu powiatu pruszkowskiego. Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski dodaje – Są to przedsięwzięcia bardzo potrzebne i wyczekiwane, które poprawią komfort uczniom w nauce, a nauczycielom w pracy dydaktycznej.

Jakie inwestycje oświatowe są realizowane?

Aktualnie na terenie powiatu pruszkowskiego toczą się budowy trzech obiektów oświatowych i sportowych. W trakcie przebudowy jest budynek Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, a w rozbudowie jest Zespół Szkół Specjalnych im. ks. J. Twardowskiego przy ul. Wapiennej. Przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych budowana jest kryta pływalnia.

O nowym basenie słów kilka

To chyba jedna z bardziej wyczekiwanych inwestycji na terenie powiatu. Będą w nim dwie niecki basenowe – rekreacyjna i sportowa. Nie zabraknie tam także atrakcji wodnych, oprzyrządowania do zawodów pływackich i innych niezbędnych akcesoriów. Basen będzie certyfikowany przez Polski Związek Pływacki. Gmach będzie wpisywał się w nowoczesne trendy projektowe poprzez zastosowanie zielonego dachu, a znaczną część elewacji zajmą żaluzje. Mam nadzieję, że mieszkańcy powiatu pruszkowskiego będą licznie korzystać z nowej pływalni. Jest to obiekt szczególnie istotny, który ma znaczący wpływ na zdrowie fizyczne i kontakty społeczne młodzieży – podkreśla wicestarosta, Grzegorz Kamiński.

Wielomilionowe inwestycje – czy Powiat na to stać?

Wydatki na nowe obiekty w powiecie liczone są w dziesiątkach milionów. Jednakże dzięki pozyskaniu funduszy zewnętrznych, ich realizacja nie nadszarpnie znacząco budżetu samorządu. To sprawiło, że pozostałe środki mogły zostać przesunięte na inne cele. Jakie dofinansowania udało się pozyskać? Z informacją spieszy kierowniczka ds. inwestycji kubaturowych i remontów, Marta Cygan – Na budowę pływalni uzyskaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 10,6 mln zł. Oddanie krytej pływalni do użytku zaplanowano na wrzesień 2023 roku. Dla Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki dofinansowanie z budżetu woj. mazowieckiego wyniesie 4 mln zł oraz prawie 14 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład, a zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2024 r. Natomiast rozbudowa ZSS to dofinansowanie z budżetu woj. mazowieckiego w kwocie 4 mln zł oraz 50% darowizna od Fundacji Pruszyński, a zakończenie prac to czerwiec 2023 r. Zakładamy, że terminy realizacji tych znaczących inwestycji są realistyczne i zostaną dotrzymane przez wykonawców. Starosta pruszkowski podkreśla, że mimo trudności jak np. wybuch pandemii COVID-19 udało się zrealizować liczne cele założone na początku kadencji. Warto zauważyć, że mamy rekordowy budżet na wydatki inwestycyjne w 2022 r. – podsumowuje Rymuza.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 10

10 odpowiedzi na “Inwestycja za inwestycją w powiecie pruszkowskim”

 1. Zniecierpliwiony pisze:

  Budynek szkoły przy ul. Wapiennej już od dawna nie zapewnia dzieciom ze specjalnymi potrzebami godnych warunków a budowa nowego budynku ciągle się odwleka….Niby prawie gotowy a tu termin oddania czerwiec 2023???!Ile czasu mają czekać nasze dzieci ?! Szkoła jest coraz bardziej przeładowana, z roku na rok przybywa dzieci, co tylko pokazuje jak duzy jest problem niepelnosprawnosci. Nie spychajcie tych dzieci, dajcie im prawo do godnego rozwoju i edukacji!! Przeładowana malutka swietlica ledwo-dosłownie!-miesci dzieci. W szatni cięzko sie wyminąć dzieciom chodzącym a co dopiero dzieciom na wózkach!
  Dzieci na wózkach, o kulach, dzieci , które potrzebują wyciszenia, dzieci wycofane, autystyczne lub nadpobudliwe-one wszysykie tłoczą sie w tym ciasnym budynku szkoły ! Cudowna kadra pedagogiczna robi dla dzieci co może, ale potrzebuje warunków, które dadzą im możliwość pracy z dziećmi. Nie zapominajcie o dzieciach ze specjalnymi potrzebami! Dajcie im trochę „normalnosci”! Dokończcie wreszcie budowę na Wapiennej!!!

 2. Rodzic pisze:

  Uwaga!!!
  Zespol Szkol Specjalnych nie jest juz w rozbudowie, jak piszecie. Gotowy, czeka tylko na przylacza!!!
  Czemu dzieci z niepelnosprawnosciami, na wozkach inwalidzkich, o kulach itd. nadal nie beda mogly korzystac ze szkolnej szatni, bo nie ma tam miejsca zeby sie obrocic!!!
  Czemu dzieci ze szczegolnymi potrzebami ciszy i spokoju maja sie tloczyc w malenkich salach swietlicy szkolnej??? Chyba gabinety w urzedach sa wieksze od tych pomieszczen.
  Dzieci z niepelnosprawnosciami sa w naszym powiecie i trzeba to wreszcie uznac i zapewnic im godne warunki. Spychanie ciagle na szary koniec kolejki nie godzi sie w cywilizowanym kraju, a chyba takim jestesmy. Prawda?

 3. Gienek pisze:

  Hihi hohoh

 4. Ronson pisze:

  Generalnie w Pruszkowie od około 10 lat nie da się spokojnie wyjść na spacer, bo zaludnia się kosztem zieleni, kosztem karczowania rekreacji z jakie słynął Pruszków historycznie. Dziś się śmiejemy, gdy ” starzy” Pruszkowianie bezsilnie mówią Dosyć! deweloperom, aż w końcu przeludniom miasto i będzie musiało dołączyć jako dzielnica stolicy, a wtedy wspomnimy ” starych” Pruszkowian, że mieli cholerną rację, bo czynsz i życie podrośnie do warszawskiego.

 5. parzniewianin pisze:

  Basen dopiero w budowie a na Gomulinskiego nie ma gdzie parkować i to w środku dnia. Wieczrem znaleśc wolne miejsce – marzenie. A co bedzie jak basen bedzie gotowy ?

 6. Megabazeus pisze:

  Najciekawsza jest budowa wiaduktu z Ul.Grunwaldzkiej w Piastowie nad PKP. Nawiezli kilka hałd gliny 4 m ce temu i skończył się ruch po str pruszkowskiej, a na zbrojeniach po stronie piastowskiej pracuje 2 robotników, e porywach 3. Ta budowa to jakiś żart, czy przekręt? W ten sposób to będą jeszcze ze 3 lata budować

 7. Michałowic pisze:

  Przeinwestowali, nie dają rady.

  • Rodzic pisze:

   Dlaczego Szkoła na Wapiennej ma czekać , dzieci w tej chwili ponad 200 a budynek nie ma tyle klas dla tak wielu dzieci potrzebna jest ta szkoła .My jako rodzice domagamy się o szybkie zakończeni prac. Zbulwersowany Rodzic

 8. dociekawy pisze:

  a na Wapiennej to jakby wykonawca zszedł z budowy? końca nie widać…

 9. robot pisze:

  Budżety rosną ale inflacji nie dogonią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły