Informacje dla rowerzystów

Region

Sezon rowerowy rusza pełną parą. Wszyscy miłośnicy jednośladów często zapominają o przepisach, których powinni przestrzegać.

Należy pamiętać, że każdy rowerzysta jest użytkownikiem drogi, a jego rower jest pojazdem. Dlatego też, powinien poruszać się po jezdni lub wyznaczonej ścieżce rowerowej, a nie po chodniku dla pieszych. Ciągi dla pieszych mogą być wykorzystywane przez rowerzystów tylko w wyjątkowych przypadkach. Na chodnik możemy wjechać tylko wtedy, gdy na znajdujemy się wzdłuż drogi, na której dozwolony jest ruch z prędkością powyżej 50 km/h, a szerokość chodnika jest większa niż 2 metry lub, gdy rowerzysta opiekuje się dzieckiem poniżej 10 roku życia. Ważne, aby poruszający się chodnikiem rowerzysta jechał powoli, zachowując szczególną ostrożność oraz ustępował miejsca pieszym.

Dodatkowo przed rozpoczęciem wyprawy rowerowej warto jest sprawdzić czy nasz pojazd jest wyposażony we wszystkie niezbędne elementy. Każdy rower musi posiadać lampę z białym lub żółtym światłem z przodu oraz z czerwonym z tyłu. W tylnej części pojazdu powinno znajdować się również czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt. Należy pamiętać o sprawdzeniu stanu technicznego roweru. Nasz pojazd powinien mieć, chociaż jeden sprawnie działający hamulec (ręczny lub nożny) oraz dzwonek z delikatnym tonem.

Rowerzyści mają zakaz poruszania się po chodnikach i przejściach dla pieszych. Zabrania się również jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu i trzymania się innych pojazdów. Jadąc rowerem należy trzymać kierownicę, co najmniej jedną ręką, natomiast nogi powinny znajdować się na pedałach.

Nieprzestrzeganie powyższych zasad traktowane jest jako wykroczenie, za które straż miejska jak i policja może nałożyć mandat lub skierować wniosek o ukaranie do sądu. Jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.