IMGW ostrzega: uwaga nadciągają upały

Region

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nadchodzącymi upałami. W najbliższych dniach słupki na termometrach pokażą nawet 31 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury są groźne dla dzieci, seniorów i zwierząt.

Najbliższe dni będą bardzo gorące. W środę temperatura wyniesie maksymalnie 29 stopni, a w czwartek i piątek słupki na termometrach pokażą nawet 32 stopnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego regionu ostrzeżenie 2 stopnia.

W upalne dni warto zwrócić szczególną uwagę na nasze zdrowie. Warto pamiętać o odpowiednie nawodnienie organizmu, raz na godzinę wypijać szklankę wody. Słodkie napoje gazowane lepiej zastąpić zwykłą wodą. Wychodząc na słońce należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, nakryciu głowy i kremach z filtrem UV. Najlepiej jeśli w godzinach 11.00 – 15.00 schronilibyśmy się przed słońcem.

W upalne dni łatwo o udar słoneczny. Jakie są jego objawy? Często to bóle i zawroty głowy czy ogólne osłabienie. Nudności i wymioty również mogą wskazywać na udar słoneczny. Nadmierna pocenie się i dreszcze, duże pragnienie i podwyższona temperatura ciała to kolejne objawy udaru.

Co zrobić gdy ktoś dostanie udaru? Należy taką osobę zabrać do zacienionego i przewiewnego miejsca. Nie należy jednak zabierać osoby z udarem do pomieszczeń klimatyzowanych, gdyż grozi to szokiem termicznym! Osobie z udarem należy podać coś chłodnego do picia, można stosować chłodne kompresy (ale nie z lodu!) na kark
Najbardziej narażone są na udar słoneczny dzieci i osoby starsze. Zwracajmy więc uwagę na maluchy i seniorów. Osoby starsze powinny pamiętać, że w porze największych upałów powinny schronić się w domu. Zakupy należy zrobić rano, a na spacer wybrać się późnym popołudniem, gdy słońce nie jest już tak mocne

Upały są również trudne dla naszych pupili. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie zostawiać ich w samochodach. Jeśli zwierzaki przebywają na dworze zadbajmy, o to by zawsze miały dostęp do świeżej wody.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “IMGW ostrzega: uwaga nadciągają upały”

 1. BRWINOWIANIN pisze:

  To słowo- „UPAŁ” jest co najmniej śmieszne !
  Jestem niemal pewien, że jeśli jutro rano zdecyduję się pojechać rowerem do pracy to na bank założę wiatrówkę bo w krótkim rękawku byłoby zbyt zimno !
  Więc ja się pytam po raz kolejny, skoro odczuwam zimno to jaki to …”UPAŁ” ???
  Przestańcie powielać brednie z polskiego internetu o tym, że +30 to jest ….UPAŁ!
  Przypomnę tylko maruderom o czym marzycie w grudniu kiedy pada deszcz, jest 0 stopni, szaro, ponuro, a słonecznego dnia nie było od trzech tygodni ???
  To teraz przenieście się mentalnie do tego zimowego szarego dnia i już więcej nie piszcie głupot, że +30 to jest …”upał” !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły