Historia grodziskich Żydów zostanie upamiętniona

Region

Wydanie monografii czy miejsce w Muzeum Ziemi Grodziskiej, właśnie wtaki sposób Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego chce upamiętnić Żydów mieszkających w mieście przed wojną.

Przedwojenna historia Grodziska Mazowieckiego jest ściśle związana z ludnością żydowską zamieszkującą w tamtym okresie teren miasta. Wydanie monografii na ten temat czy przygotowanie wystawy w powstającym Muzeum Ziemi Grodziskiej ma upamiętnić ich zasługi dla miasta.

Znaleziono już osobę, która zajmie się napisaniem książki. Również pieniądze na ten cel zostały już zapisane w budżecie miasta. Grzegorz Benedykciński podkreśla, że wielu obecnych mieszkańców nie pamięta, że w tworzenie miasta ogromny udział mieli właśnie Żydzi, nie rzadko bardzo zasłużeni.

W planach jest również stworzenie historycznej mapy, na której znalazłyby się punkty, w których były ważne instytucje żydowskie, synagoga czy nadal istniejące kamienice z kuczkami. Właśnie te kamienice są jedynym elementem przypominającym, że 70 lat temu dużą część mieszkańców Grodziska stanowili właśnie Żydzi.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.