Grodziskie lądowisko już gotowe. Czas na odbiory

Grodzisk Maz.

Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim w końcu będzie miał lądowisko z prawdziwego zdarzenia. Budowa dobiegła już końca, ale teraz czas na odbiory.

Starania władz szpitala o budowę lądowiska dla śmigłowców ratowniczych trwały ponad dekadę. Wszystko przez te, że przy budowie szpitala zwyczajnie nie starczyło środków na budowę lądowiska. Warto tu zaznaczyć, że Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim jest jednym z największych wielospecjalistycznych podmiotów leczniczych w zachodniej części województwa mazowieckiego. Całodobowe lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, umożliwi szybszy transport pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia do Szpitala oraz zwiększy dostępność do świadczonych usług medycznych.

Inwestycja jest kosztowna i trudna. Budowa lądowiska pochłonie aż 8 mln zł. Na jej realizację Powiat Grodziski, który jest organem prowadzącym wyda prawie 3,4 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z uzyskanych dotacji 3,6 mln zł to Dotacja Samorządu Województwa Mazowieckiego, a kolejny 1 mln zł na budowę przekazała spółka Centralny Port Komunikacyjny.

Dlaczego zadnie było trudne? Lądowisko powstało nad częścią szpitala, w której znajduje się Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz pracownie tomograficzna i rentgenowska, a tam znajduje się specjalistyczny sprzęt. Warto zaznaczyć, że mimo prac budowlanych wszystkie oddziały, poradnie i pracownie funkcjonowały normalnie.

Prace budowlane dobiegły już końca. Ale lądowisko wciąż nie funkcjonuje. Powód? Konieczne są bardzo szczegółowe odbiory techniczne. Lądowisko obecnie przechodzi odbiory wykonywane przez straż pożarną. A te są bardzo restrykcyjne. Po ich zakończeniu swoje odbiory i próby nalotów i odlotów musi przeprowadzić jeszcze Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Dopiero po zatwierdzeniu lądowiska przez LPR  wszystkich procedur będzie można korzystać z lądowiska.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.