Grodzisk uczcił ofiary katastrofy

Region

Rządowy samolot z Prezydentem na pokładzie rozbił się na lotnisku wSmoleńsku w Rosji. Na pokładzie było 96 osób- wszyscy pasażerowie zginęli.

Dzisiaj (niedziela) o godz. 12.00 odbyła się uroczysta odprawa straży pożarnej oraz zostały złożone kwiaty pod pomnikiem na Placu Wolności, dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy lotniczej. Na pokładzie samolotu znajdowali się również mieszkańcy gminy Grodzisk Mazowiecki, Pan Janusz Krupski, Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i osób Represjonowanych, kpt Arkadiusz Protasiuk dowódca załogi samolotu, oraz księża którzy pełnili swoje posługi kapłańskie w Grodzisku Mazowieckim, kapelan Prezydenta RP Roman Indrzejczyk oraz ks. Zdzisław Król. Wyrażamy wielki ból, uczucie ogromnej straty i jednoczymy się z rodzinami ofiar, ich najbliższymi i przyjaciółmi.

Minister Janusz Krupski ur. 9 maja 1951 r. (59 lat) w Lublinie,
polski historyk, działacz opozycji demokratycznej, polityk.
Od 19 maja 2006 r. kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Za swoją działalność był wielokrotnie szykanowany i represjonowany przez SB.
Od 2000 do 2006 r. był zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Pozostawił żonę i siedmioro dzieci

Kpt. Arkadiusz Protasiuk (36 lat) dowódca załogi, pilot samolotu rządowego
Urodził się w 1974. Z wyróżnieniem skończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Był również absolwentem politologii Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW (1999) oraz studiów podyplomowych w Wojskowej Akademii Technicznej w zakresie integracji europejskiej i bezpieczeństwa narodowego. Od 1997 roku służył w 36. specjalnym pułku lotnictwa transportowego, od 2009 r. jako dowódca załogi. Został odznaczony Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wylatał 1939 godzin. Pozostawił żonę i dwójkę małych dzieci.

Kapelan Prezydenta RP Roman Indrzejczyk ur. 14 listopada 1931 (79 lat)
Święcenia kapłańskie otrzymał 8 grudnia 1956. Dwukrotnie był krajowym duszpasterzem służby zdrowia.
W czasie swojej posługi kapłańskiej pełnił funkcję wikariusza w parafii w Grodzisku Mazowieckim. Był katechetą grodziskiej młodzieży, uczył w miejscowym liceum. Następnie pracował w parafiach warszawskich. W czasach PRL – u przedstawiciel opozycji demokratycznej i duszpasterz ''Solidarności''

ks. Zdzisław Król (75 lat)
Kapłan archidiecezji warszawskiej – przyjął święcenia w 1958 roku. Pracował jako wikariusz parafii grodziskiej. Studiował na KUL-u, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Od 1967 r. pracownik Kurii Metropolitalnej warszawskiej. W latach 1979–1992 pełnił funkcję kanclerza kurii, również z tego tytułu uczestniczył w komitecie organizacyjnym pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Od 1992 r. wikariusz biskupi, sekretarz Rady Kapłańskiej. Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie, członek Rady Pamięci Walki i Męczeństwa, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, był kapelanem warszawskiej rodziny katyńskiej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.