Grodzisk Maz. kolejnym węzłem w Sieci Życia

Region

14 grudnia w Specjalistycznym Szpitalu Zachodnim im. Jana Pawła II wGrodzisku Maz. wdrożono system telemedycyny ratunkowej LIFENET prowadzony przez Physio-Control, dział firmy Medtronic Poland. Nowa Stacja Odbiorcza będzie służyć mieszkańcom powiatów: sochaczewskiego, warszawskiego zachodniego i pruszkowskiego.

Dla osób, u których podejrzewa się zawał serca, każda zaoszczędzona minuta to szansa na skuteczną pomoc i całkowity powrót do zdrowia. Dlatego priorytetem staje się jak najszybsze przekazanie pacjenta pod opiekę lekarza, najlepiej przed upływem tzw. złotej godziny – mówi dr n. med. Maciej Zarębiński, Kierownik Pracowni Hemodynamiki. Dzięki systemowi wdrożonemu w naszym szpitalu będziemy mogli ocenić stan pacjenta od razu po dotarciu do niego, co znacznie skróci średni czas transportu chorego na zabieg.

Schemat postępowania w systemie telemedycyny ratunkowej LIFENET jest prosty. Wykonane przez zespół pogotowia ratunkowego badanie EKG zostaje przesłane za pomocą telefonu komórkowego do szpitala, w którym znajduje się Medyczna Stacja Odbiorcza LIFENET. Na podstawie przesłanych danych, kardiolog dyżurujący w pracowni hemodynamicznej ocenia stan pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie należy go przetransportować. Poważnie chorzy kierowani są bezpośrednio na ratujący życie zabieg poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca (tzw. angioplastykę). Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na wykonanie dodatkowych badań w szpitalu rejonowym.

W Pracowni Hemodynamiki Specjalistycznego Szpitala Zachodniego serce LIFENETU, a więc Medyczna Stacja Odbiorcza znajduje się od 14 grudnia. Do Stacji mogą aktualnie transmitować wynik EKG trzy karetki z Sochaczewa i jeden defibrylator Lifepak 12 znajdujący się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, również w Sochaczewie – mówi Andrzej Kosik, ekspert ds. telemedycyny z Physio-Control, działu firmy Medtronic Poland. W najbliższym czasie nastąpi dalsza rozbudowa systemu telemedycyny, po której wynik badania EKG transmitować będą mogły dodatkowo trzy karetki z miejscowości Błonie, dwie z Pruszkowa oraz Izby Przyjęć z dwóch pruszkowskich szpitali. Liczymy również, że w przyszłości Sieć Życia otuli także powiat żyrardowski.  

Sieć Życia LIFENET działa już  niemal we wszystkich województwach. W Polsce w trybie całodobowym pracuje ponad 40 Medycznych Stacji Odbiorczych. Największa ich liczba działa obecnie na Mazowszu i Śląsku. Od 2004 roku do dzisiaj przeprowadzono ponad 15 tys. transmisji badań EKG. Każdy przesył medycznych danych łączy się z większą szansą na ograniczenie w Polsce liczby zgonów będących rezultatem zawału serca.

O Medycznej Stacji Odbiorczej Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II, ul. Daleka 11
Koszt uruchomienia: ok. 50 000 zł
Data uruchomienia: 14 grudnia – trwa rozbudowa

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.