Grodzisk nie będzie straszył reklamami. Jak działa „uchwała krajobrazowa”?

Grodzisk Maz.

Kolejne miasta walczą o piękniejszy krajobraz. Zarówno te, które z krajobrazu słyną (Kraków, Zakopane), jak i te mniejsze jak na przykład Michałowice, czy Grodzisk Mazowiecki właśnie. Jak działa tzw. „uchwała krajobrazowa” w mieście?

Uchwała krajobrazowa w Grodzisku Mazowieckim weszła w życie 11 maja 2022 r. Reguluje ona wielkość, liczbę i wygląd szyldów, reklam i banerów. Należy pamiętać o trzech terminach, do których trzeba dostosować reklamy:

– 11 maja 2023 r., czyli 12 miesięcy od wejścia w życie uchwały: tablice i urządzenia reklamowe znajdujące się na ogrodzeniach i nieruchomościach, na których znajdują się zabytki nieruchome, ujęte w Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Grodzisk Mazowiecki,
– 11 maja 2024 r., czyli 24 miesiące od wejścia w życie uchwały: wszystkie pozostałe tablice i banery reklamowe, także umieszczone na budynkach i balkonach, z poniższym wyjątkiem
– 11 maja 2025 r., czyli 36 miesięcy od wejścia w życie uchwały: tablice i urządzenia reklamowe umieszczone na podstawie decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę.

Każda nowa tablica reklamowa i urządzenie reklamowe, także szyldy i banery, muszą odpowiada wymaganiom z przyjętej uchwały krajobrazowej. W przeciwnym wypadku gmina będzie nakładała kary pieniężne. Są one dość dotkliwe: 112 zł za każdy dzień za 1 szt. niezgodnej reklamy i dodatkowo 10 zł za każdy 1 mkw tej reklamy dziennie. Każda kara będzie naliczana od dnia wszczęcia postępowania w sprawie do dnia dostosowania reklamy do uchwały. Będzie także liczona indywidualnie, gdyż będzie zależała od powierzchni niedostosowanej reklamy.

Lepiej nie ponosić zbędnych kosztów, dlatego zanim nie uzyskają Państwo potwierdzenia od pracowników Ratusza, że koncepcja umieszczenia reklam i szyldów jest zgodna z uchwałą krajobrazową, warto wstrzymać się z jej wywieszeniem. Kary są wysokie i gmina nie może zrezygnować z ich naliczania, gdyż jest to obowiązek ustawowy – apelują grodziscy urzędnicy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Grodzisk nie będzie straszył reklamami. Jak działa „uchwała krajobrazowa”?”

 1. Tratwa pisze:

  Grodzisk straszy menelami. Szokująco ponadnormatywna liczba żuli jest w tym mieście. Środek dnia, na deptaku tylko alkoholicy i matki z dziećmi. No i wszędzie już słychac język inny niż polski. Tylu meneli nie ma nawet na pruszkowskim Żbikowie. Zwożą ich do Grodziska czy co?

 2. P. pisze:

  Kiedy podobna uchwała w Pruszkowie? Redakcjo – dobry temat do rozmowy z przedstawicielami UM.

 3. KomsomolskajaPrawda pisze:

  Jest to jest jakiś pozytywy sygnał nareszcie .
  Tylko jeszcze bym się skupił na uchwale dotyczącej REGULARNEGO sprzątania dróg, chodników i ścieżek rowerowych !
  – a czego brakuje w gminie Brwinów zwłaszcza teraz kiedy lokalny burmistrz ma ostatnią swą prezydenturę i nie musie się już starać
  Lokalnie tylko Grodzisk Mazowiecki ma zachodnie standardy utrzymywania czystości dróg, ale to też nie w całej gminie bo już np. w takich Skułach, które podobno należą do Grodziska zalega tyle piachu przy krawężnikach że głowa mała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły