Grodzisk kolejną gminą z budżetem obywatelskim

Grodzisk Maz.

Po Milanówku, Podkowie Leśnej, budżet obywatelski zostanie wprowadzony także w Grodzisku Mazowieckim. Po raz pierwszy wystartuje już w przyszłym roku.

Coraz więcej samorządów z regionu wprowadza mechanizm budżetu obywatelskiego. To część pieniędzy gminy lub powiatu, o przeznaczeniu których decydują sami mieszkańcy – od pomysłu, przez głosowanie do realizacji. Doskonale przyjął się w Pruszkowie, Michałowicach, Podkowie Leśnej, czy Milanówku. W 2024 roku o części budżetu gminy zadecydują także mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego.

Grodziscy radni podjęli uchwałę, która wprowadza zasady, na jakich będzie funkcjonować budżet partycypacyjny. Rozplanowano kilka etapów: Kampania informacyjna dla mieszkańców, nabór pomysłów i ich realizacja.

Kampania promująca budżet ma wystartować już w grudniu, a do końca roku będzie można składać projekty. Z początkiem 2024 roku komisja wybierze pomysły, na które później mieszkańcy będą mogli głosować. Do końca czerwca zostaną zrealizowane projekty, który uzyskają najwięcej głosów. Do rozdysponowania na projekty w 2024 roku będzie 500 tys. zł. W kolejnych edycjach decyzja o budżecie obywatelskim będzie podejmowana osobną uchwałą.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.