Grodzisk bliżej gwiazd. Umowa na dostawę wyposażenia obserwatorium podpisana.

Grodzisk Maz.

Już niebawem Grodzisk Mazowiecki wzbogaci się o nową halę widowiskowo-sportową. TO jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w regionie. Kolejne części budynku zyskują ostateczny kształt. 21 lipca podpisano umowę na dostawę wyposażenia obserwatorium astronomicznego.

Wieża obserwatorium już góruje nad Grodziskiem. Platforma znajduje się na poziomie ok. 25 m. posiada przeszkloną poczekalnię oraz taras z przezroczystą balustradą.

Jest tam również kopuła obserwacyjna firmy ScopeDome M55 o średnicy 5,5 m. Posiada napędy elektryczne obrotnicy i mechanizm otwierania i zamykania klapy. Znajduje się tam też interfej sterujący pracą kopuły i teleskopu (PlugAndPlay, heating system, ScopeDome Arduino Card), a także czujnik deszczu i chmur. Wyposażanie kopuły umożliwia prowadzenie w pełni automatycznych sesji obserwacyjnych, a sterownik kopuły współpracuje z większością popularnych modeli teleskopów i atlasów nieba – informuje Urząd Gminy Grodzisk Mazowiecki.

Teraz obserwatorium czeka już tylko na zawartość, czyli masę sprzętu. Na to zadanie grodziski magistrat ogłosił przetarg. We czwartek, 21 lipca, podpisano umowę na dostarczenie wyposażenia obserwatorium.

Do zadań wykonawcy, firmy Delta Sp. j. Krentowski Hus z Białegostoku, będzie należało wykonanie instalacji elektrycznych (w poczekalni i obserwatorium), multimedialnych (monitoring i system projekcji). Do tego dochodzi wyposażenie obserwatorium (sterowanie kopułą i teleskopem astronomicznym, wyposażenie meblowe, teleskop astronomiczny główny, wyposażenie ruchome obserwatorium) oraz poczekalni (gablota ekspozycyjna, dostawa i montaż meteorytów i taktytów, siedziska), a także tarasu widokowego (lunety widokowe). Dodatkowo opracowanie dokumentacji powykonawczej i przeszkolenie użytkownika z obsługi zainstalowanych systemów. Wykonawca ma 12 tygodni na realizację inwestycji. Koszt wykonania dokumentacji – ponad 645 tys. zł.

Obserwatorium astronomiczne pozwoli z pewnością na rozwijanie pasji odkrywania i zdobywania wiedzy astronomicznej wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych – dodaje Urząd.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.