Gigafabryka baterii do elektryków powstaje w Pruszkowie

Pruszków

W Pruszkowie powstaje gigafabryka, w której produkowane będą baterie do pojazdów elektrycznych i magazynów energii. W fabryce wdrożona będzie najnowocześniejsza linia do produkcji akumulatorów w Europie.

GigafactoryX powstanie przy ul. Przejazdowej w Pruszkowie. Będzie to gigafabryka o powierzchni ponad 16 tys. mkw. Jest budowana przez polską spółkę Impact Clean Power Technology z grupy Grenevia.

Według zapowiedzi właściciela co 11 minut z w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej będzie schodzić nowa bateria dla pojazdów elektrycznych (w tym także dla pojazdów transportu publicznego). – I etap inwestycji pozwoli już w przyszłym roku zwiększyć moce produkcyjne do poziomu 1,2 GWh rocznie, dzięki czemu zagwarantujemy bezpieczeństwo dostaw systemów bateryjnych dla wiodących światowych marek, które są naszymi partnerami. Docelowo, w 2027 roku, produkcja osiągnie poziom 4 GWh rocznie. Powstanie GigafactoryX oznacza, że Polska będzie wiodącym w Europie dostawcą baterii dla branży e-mobility, a to wszystko w oparciu o polskie rozwiązania” – podkreśla Bartłomiej Kras, Prezes Zarządu Impact Clean Power Technology.

Linia produkcyjna będzie zaprojektowana w taki sposób, aby finalne produkty były zgodne z oczekiwaniami klientów. Dlatego firma wprowadzi procedury NOK i re-Work. Umożliwią one poprawienie baterii i jej ponowne przetestowanie podczas produkcji.

Fabryka jest już w trakcie budowy, a jej otwarcie zaplanowano na początek 2024 roku. Budowa będzie wiązać się z zatrudnieniem około 200 nowych pracowników.

Buudynek nowoczesnej fabryki zaprojektowali architekci z firmy Medusa Group. Ich celem było stworzenie nowoczesnej, innowacyjnej przestrzeni przemysłowej, przyjaznej dla środowiska – zgodnie z założeniami właściciela GigafactoryX. Będzie on zasilany częściowo energią z paneli fotowoltaicznych, a w planach jest budowa magazynu energii na 1 MW.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 19

19 odpowiedzi na “Gigafabryka baterii do elektryków powstaje w Pruszkowie”

 1. dsda pisze:

  i cyk, korek do A2 zamiast 60 minut będzie miał 120, gud idea

 2. mary pisze:

  Już z tego zadupia nikt po 16 tej nie wyjedzie.

 3. ddd pisze:

  Pamiętajmy że ten kto produkuje, ten w przyszłosci utylizuje. Tako rzecze Unia. A grupa Grenevia to zielone kuglarstwo: „Jesteśmy ogniwem łączącym inwestorów z zieloną transformacją.” Za 10 lat spólka Impact Clean Power Technology pieknie zbankrutuje, a groźnym złomem bateriii zająć się będzie musiało Państwo, czyli my podatnicy.

  • Ananiasz pisze:

   Mówisz mój kochany analny kochanku, że jak zmienię moj smartfon na nowy to bateria z tego smartfona zostanie spakowana przez bardzo męskiego Pana w garniturze i białych rękawiczkach, a następnie wysłana do Taiwanu żeby producent mógł zutylizować? Oj kochanie kochanie cos ci się w głowie poprzewracały od tych fikołków z moimi kolegami.
   Ale jak jest tak jak mowisz to zarobimy i na produkcji i na utylizacji wiec dwa dyski na jednej pieczeni.

 4. ORBAN pisze:

  Pruszków Poznasz-Polubisz???

 5. Kiedy pisze:

  A może by tak na początek zjazd bezpośredni z A2?

 6. Miro pisze:

  Fabryka ma być zlokalizowana w Pruszkowie przy ul. Przejazdowej 22, naprzeciwko złomu z czołgiem. Będzie zlokalizowana w istniejącym tam budynku magazynowym (dawniej była tam chyba firma LongWay), a sam budynek zyska nową elewację i będzie przebudowany.

  Nie będzie ona taka znów gigantyczna, bo o powierzchni 16 tys. m2

 7. Robert pisze:

  W końcu fajna inicjatywa jeszcze w naszym mieście. Super!!!

 8. Retro pisze:

  Czy ktoś wie w którym dokładnie miejscu to budują? Przy samej przejazdowej czy gdzieś w głębi? po stronie zachodniej?

 9. Okoliczni mieszkańcy pisze:

  TO bardzo prosimy szanownego Bartłomieja Krasa, którego strona internetowa wygląda jak zaproszenie na „bezpłatny webinar” o przedstawienie wyczerpujących informacji i raportu środowiskowego w aspekcie wpływu jego biznesu na obszarze strefy oddziaływania, wraz ze scenariuszami wpływu na środowisko w przypadku np. pożaru. BO już mamy ZAP Sznajder Batterien w pruszkowie i po ostatnim małym pożarze w tamtym roku cała okolica śmierdziała chemia. A teraz do Pana prezydenta: TO jest Panie Prezydencie zbrodnia wyborcza, żeby bez szeroko rozumianych konsultacji społecznych pozwalać na prowadzenie takiego biznesu w środku małego miasta. A w sprawie super zielonej energii, której propagowanie jest teraz takie modne proszę bardzo o przedstawienie bilansu emisyjności i zanieczyszczenia Pruszkowa Pańskim biznesem. A później gdzie zostaną wywiezione zużyte bateryjki? Do Indii? Czy Afryki? No tak , ale bilans w portfelach się zgodzi. I dochodząc do końca postu, wcalę się nie dziwię, że wszystko mający w du…. rządzący na to pozwolili. TO będą niewyobrażalne dodatkowe dochody dla każdej powiązanej z tą firmą osoby. Później wszyscy co się nachapią pojadą w swoje strony, a CI którym zależy na mieście zostaną z super fabryką, którą zamknie Unia Europejska, a za utylizację całego syfu jaki zostawi Pan Bartłomieja Krasa zapłacimy my wszyscy i nasze dzieci – Pruszkowiacy

  • Mirek pisze:

   Byznes is bynzes. Mit zielonej energii to nowa linia na trzepanie kasy. Dla tych co zarobią i wypuszczą ją (kasę) na wcale nie zielone zachcianki.

  • Janek pisze:

   Drodzy okoliczni mieszkańcy firma Impact jest na terenie Pruszkowa od dobrych 10 lat produkując litowe baterie trakcyjne. Ciekawe dlaczego teraz ludziom to przeszkadza? Warto dodać że ponad 100 autobusów elektrycznych w Warszawie napędzają baterie pruszkowskiego Impactu jak również najnowsze Pruszkowskie solarisy elektryczne.

 10. jaToja pisze:

  baterie do Izery hahahaha

 11. Kosmopolita pisze:

  No to w razie W…taka fabryka jest jak bomba atomowa.
  A co ze skutkami ubocznymi, spalaniem, odpadami ? Gdzie będą „utylizowane ” ?!
  W regionie rządzą komuniści z PO-KO i to im zawdzięczacie tą decyzję ?
  Taka fabryka powinna być ulokowana w mniej zaludnionych miastach z dala od dużych aglomeracji, gdzieś, gdzie jest duże bezrobocie, a nie tu !

  • No pięknie pisze:

   Dokładnie. A czy ktoś zapytał okolicznych mieszkańców co myślą o takiej fabryce? 3 km od Pruszkowa zaczynają się niezliczone ha ziemi wzdłuż trasy na której pewnie postawią jakieś „sranatonni”. To jest typowy przykład kapitalistycznego posiadania w dupi….. ludzi przez Władze Samorządowe. Byle ładnie brzmiało…. i w białych rękawiczkach

  • G pisze:

   Jeśli PO to komuniści to kim są Twoi wybrańcy narodu (pis)?

  • G pisze:

   A, zapomniałeś że najwięcej w Radzie Miasta stołków ma PiS.
   Niestety szczucie na PO, a PiSowcy zadecydowali.
   To sa fakty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły