Fundusze unijne dla Mazowsza zagrożone

Region

Od początku tego roku najwięcej unijnych dotacji wypłaciły województwa:małopolskie (366 mln zł), dolnośląskie (202 mln zł) i śląskie (198 mln zł). Najmniej woj. podlaskie, niespełna 42 mln zł. Najbardziej zagrożony jest jednak RPO woj. mazowieckiego.

– I kwartał zakończyliśmy lepiej niż zakładaliśmy. Prognoza była na poziomie 4,3 mld, a nam udało się rozliczyć już 4,8 mld zł, czyli 0,5 mld więcej niż szacowaliśmy. To bardzo dobrze rokuje na następne kwartały – powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska prezentując dane z wykonania planu wydatkowania środków unijnych na I kwartał tego roku.

Szefowa MRR z zadowoleniem poinformowała, że realizacja programów krajowych idzie zgodnie z planem – wszystkie zrealizowały prognozę na trzy miesiące bieżącego roku – stwierdziła.

Komentując tempo wdrażania programów regionalnych, minister Bieńkowska przyznała, że obecnie najbardziej zagrożonym i budzącym największe obawy resortu jest RPO woj. mazowieckiego. – Liczymy, że do czerwca uda się poprawić obecny wynik. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni przesunąć część alokacji z Mazowsza do innych programów – ostrzegła minister.

– Nie możemy pozwolić sobie na utratę jakichkolwiek środków unijnych – dodała.

Szefowa MRR po raz kolejny przypomniała, że jeszcze w tym roku wyjaśni się, do których regionów trafią dodatkowe premie z krajowej rezerwy wykonania – łącznie ponad 512 mln euro. Zastrzegła jednak, że w związku z wyborami samorządowymi, ministerstwo nie będzie publikować statystyk wskazujących faworytów tego wyścigu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.