Fabryka Ursus wciąż działa

Region

Fabryka ciągników w Ursusie na trwałe zapisała się w naszej historii. Pojazdy w niej produkowane, czasy świetności mają już za sobą. Obecnie traktory z Ursusa podbijają rynki w innych krajach.

Pierwszy ciągnik zbudowany na podzespołach niemieckiej firmy Lanz Buldog zjechał z taśmy produkcyjnej blisko 63 lata temu. W ciągu dziesięciu lat fabrykę opuściło ponad 60 tysięcy sztuk tego modelu.

Ursus C325 był polską konstrukcją, która wręcz podbiła ówczesny rynek. W całej Polsce na wsiach pracowało blisko 300 tysięcy tych maszyn. Później przyszła pora na ulepszenia, dzięki temu pojawiły się dwa kolejne modele C330 i C360. Do 1985 roku w fabryce wyprodukowano ich ponad milion, z czego ponad 800 tysięcy prawdopodobnie do tej pory jest jeszcze w użyciu.

Jednak fabryka z Ursusa nie zaprzestała rozwoju. W latach 70. zakupiła licencję od Massey Ferguson, na której wyprodukowano blisko 650 tysięcy pojazdów. Obecnie w firmie postawiono na ekologię. Nowe ciągniki produkowane są z silnikami ekologicznymi firmy Perkins. Każdego roku z fabryki wyjeżdża około półtora tysiąca traktorów. Choć nie jest to tak duża ilość jak niegdyś warto zaznaczyć, że blisko 300 sztuk trafia do takich krajów jak Maroko, Irak czy Nigeria.

Jednak Ursus to nie tylko fabryka. Prócz hal produkcyjnych w zakładach działa również Muzeum Historii Ursusa. Wszyscy miłośnicy tych pojazdów mogą tam podziwiać najstarsze egzemplarze ciągników.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.