Energia odnawialna wkroczy na A2

Region

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na poszerzenie autostrady A2 miedzy Warszawą a Łodzią. Drogowcy chcą, by infrastruktura drogowa była zasilana energią odnawialną.

Kierowcy z niecierpliwością czekają na rozbudowę autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu. Drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad chcą, by w przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej znalazł się zapis dotyczący wykorzystania odnawialnych źródeł energii. – Zadaniem projektantów będzie opracowanie minimum dwóch wariantów instalacji do pozyskiwania energii odnawialnej, z wykorzystaniem magazynów energii. Oczekujemy zaprojektowania rozwiązań, które zapewnią jak największe pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną z odnawialnych źródeł. W dokumentacji projektowej muszą zostać ujęte optymalne miejsca posadowienia instalacji OZE oraz dokładnie określony ich układ – podkreślają przedstawiciele GDDKiA.

W jakim celu drogowcy chcą wykorzystać odnawialne źródła energii? Chodzi o oszczędność prądu i ochronę środowiska. – Planowane poszerzenie 89 km autostrady A2 pomiędzy węzłami Łódź Północ i Konotopa o dodatkowy pas ruchu to nie tylko poprawa przepustowości i bezpieczeństwa użytkowników drogi. To także działania zmierzające do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i pozyskiwania jej w dużej mierze z odnawialnych źródeł energii – zaznaczają drogowcy.

GDDKiA przy okazji rozbudowa autostrady A2 planuje również zmodernizować i wybudować nowe oświetlenie drogowe z wykorzystaniem lamp ledowych. – Zastąpią one dotychczas stosowane oświetlenie sodowe i pojawią się na obszarze węzłów m.in. Wiskitki, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, a także na MOP-ach i obwodach utrzymania autostrady. W nowym oświetleniu wymagamy zastosowania rozwiązań technicznych, umożliwiających efektywne sterowanie oświetleniem drogowym, np. przy zmniejszonym natężeniu ruchu pojazdów i zmianie jasności otoczenia – informuje GDDKiA.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.