„Energetyki” tylko dla dorosłych

Region

Od stycznia 2024 roku wchodzi w życie zakaz sprzedaży „energetyków” osobom niepełnoletnim. To jednak nie koniec. Tych napojów nie będzie można sprzedawać w szkołach, jednostkach oświatowych oraz w automatach.

Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym, którą w sierpniu podpisał prezydent Andrzej Duda, nakłada na producentów i importerów napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania wyrobu widoczną, czytelną i umieszczoną w sposób trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

To jednak tylko początek zmian. Od 1 stycznia „energetyki” będą mogły kupić tylko osoby powyżej 18 roku życia. Co więcej produkty te znikną ze szkolnych sklepików i automatów

Sklep, podmiot sprzedający lub punkt gastronomiczny, który sprzeda napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny osobom poniżej 18. roku życia, będzie podlegał karze grzywny do 2000 zł. Taka sama kara czeka na podmiot odpowiedziany za automaty.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 15

15 odpowiedzi na “„Energetyki” tylko dla dorosłych”

 1. Anonim pisze:

  Co wiemy o energetykach:
  „Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po spożyciu napojów energetyzujących w jednym z badań były palpitacje serca lub tachykardia, niepokój, problemy żołądkowe i ból w klatce piersiowej; działania niepożądane zgłosiło 188 z 217 badanych młodocianych użytkowników”

  Czyli energetykowych NOPów (nieoczekiwanych odczynów powypiciowych) jest o rząd wielkości więcej niż po szczepionce na covid, a ta przynajmniej przed czymś chroniła i była porządnie przebadana. Nie wiadomo natomiast jak zmienia się dna człowieka po wypiciu tego syfu i czy za 10 lat nie wyrosną ludziom skrzydła ale bez piór przez co nie będą mogli ani latach ani chwytać przedmiotów.
  Big Energizer w pełnej krasie.

 2. Jarząbek pisze:

  Ale BATONIK ADWOKAT zawartość alkoholu dzieciak może kupić ale już piwa 0,0 procenta Ci nie sprzedadzą i co to za prawo z dykty

 3. opublikuj-komentarz pisze:

  Ale BATONIK ADWOKAT zawartość alkoholu dzieciak może kupić ale już piwa 0,0 procenta Ci nie sprzedadzą i co to za prawo z dykty

 4. dsa pisze:

  Super zakaz. Pan menel zarobi na piwo, a dzieciak i tak energola sie napije XD

  • Anonim pisze:

   Ten z twojej rodziny tak, dzieciaki z lepszej rodziny nie będą się zadawać z takim degeneratem.

   • Grzegorz pisze:

    Anonim, dzieciom z lepszych rodzin energetyki kupi mama lub wujek, może kupić gosposia, ogrodnik. Jest zakaz sprzedaży małoletnim, nie ma zakazu picia,..

    • Anonim pisze:

     Mama mając świadomość, że te produkty są szkodliwe ich nie kupi. Zresztą i dzieciaki nie będą tak zainteresowane, niestety dziś panuje przekonanie że są to takie soczki od których dziecko jest dorosłe w oczach kolegów, a te soczki są dostępne wszędzie to i pite na potęgę co się przekłada na istotne problemy zdrowotne w społeczeństwie. Nie aż tak istotne żeby je zdelegalizować ale jak na skutek tej regulacji spożycie spadnie z energetyka dziennie na energetyka przy okazji imprezy to już będzie korzystne.
     Zresztą dzieci z dobrych rodzin mają lepsze rzeczy do roboty niż picie syfu który tak naprawdę nic nie daje.

 5. hmm,.. pisze:

  Tak przy okazji dzieci zostaną pozbawione mało znanej substancji zawartej w energetykach. Inozytol znajduje zastosowanie w leczeniu wspomagającym zaburzeń psychicznych, takich jak lęk napadowy, depresja. Inozytol zwiększa wrażliwość receptorów na serotoninę, i tym samym wpływa na dobre samopoczucie, poprawia kondycję psychiczną, kontroluje negatywne myśli i zapobiega stanom stresowym. Dzięki niemu możemy poczuć się wolni od uciążliwych lęków i depresji
  Inozytol i jego właściwości:

  poprawia stan skóry, włosów i paznokci,
  jest składnikiem błon komórkowych,
  poprawia wrażliwość receptorów na insulinę,
  pomaga w walce z zespołem policystycznych jajników,
  powoduje obniżenie poziomu trójglicerydów,
  redukuje zaburzenia erekcji,
  wykazuje silne właściwości przeciwzapalne,
  przyczynia się do zmniejszenia hiperinsulinemii,
  pełni ważną funkcję w sygnalizacji bodźców nerwowych do mózgu,
  reguluje stężenie hormonu luteinizującego, prolaktyny i testosteronu,
  bierze udział w osteogenezie,
  zmniejsza skutki chorób układu nerwowego,
  pomaga w opanowaniu zaburzeń miesiączkowania,
  może wpływać na lepsze spalanie tkanki tłuszczowej.

  • Anonim pisze:

   Jeżeli ta magiczna substancja jest taka super to na pewno pojawi się w suplementach diety. Zresztą dzieciaki na energetylach ewidentnie nie są ani bardziej zdrowe psychicznie ani nie mają lepszej skóry. Pryszczate przygrube bachory co sie nie potrafią przez chwilę skupić jak są po energetyku albo nie potrafią do niczego zmobilizować jak są bez energetyka. Czysta żałość.

 6. Anonim pisze:

  Przy okazji młodzi zaczną pozbawieni dawki Inozytolu mogą troszkę poszaleć,..

  • Anonim pisze:

   Laik się wypowiedział. Dostarczanie inozytolu energetykiem to jak nagrzewanie mieszkania paleniem papierosów – nie przyniesie oczekiwanego efektu a wyrządzi szkody.
   Osoby zdrowe wyciągną inozytol z wielu warzyw i owoców i to pozyskają go wystarczająca ilość. Osoby które ze względu na problemy zdrowotne potrzebują suplementacji inozytolem nie powinny dostarczać go z energetyków często w przypadku problemów skórnych itp. bardziej sobie szkodząc resztą tej paskudnej hemii jaka tam jest niż pomagając.
   Ale wiadomo dla takiego sklepikarza jak ty to nawet fakt że młodzież teraz nie pali jak stare pokolenie ludzi o małpim rozumie to już jest problem, bo co z tego że będą mieli gorsze zdrowie jak ty produktu nie sprzedasz. Nie troska tylko zysk ewidentnie kieruje tymi komentarzami.

 7. ogarnięty pisze:

  drogie dzieci – nowo otwarty sklepik szkolny ” za płotem ” zaprasza ! płacimy wyłącznie gotówką i bez ograniczeń . na hasło „walić po ” 5% zniżki przy zakupie 5 szt .

 8. walicoskariat pisze:

  no i elegancko

 9. olo pisze:

  obniżą zawartość kofeiny poniżej zakazanego poziomu ominą zakaz będą robić większe opakowania.

  • Anonim pisze:

   Niby tak ale wtedy jakieś inteligentniejsze dziecko stwierdzi, że to co pijesz to nie jest prawdziwy energetyk tylko rozcieńczoną kawusia taka sama jak jego stary pije. I produkt nie będzie atrakcyjny.
   Nikt nie żyje gum o kształcie papierosa, bo wystarczy wyjąć tytoń i wsadzić gumę i dalej to będzie papieros tylko ominie zakaz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły