Elektromobilność brwinowskich strażników miejskich

Brwinów

Wzorując się na Białymstoku i Koszalinie, teraz i w Brwinowie Straż Miejska będzie miała do dyspozycji samochód z napędem elektrycznym. Urząd Gminy opublikował ogłoszenie o przetargu na dostawę nowego auta.

Już dwa miesiące temu brwinowscy strażnicy testowali elektryczny pojazd marki Mercedes eVito. Minibus sprawdzał się w codziennej pracy. Prosty w obsłudze, cichy, a przede wszystkim ekologiczny i ekonomiczny. Auto ładowano przez 6 godzin. Na jednym „ładowaniu” przejeżdżał 300 km, a jego koszt oscylował w okolicach 50 zł.
Pojazd sprawdza się także pod względem praktycznym. Układ wnętrza i foteli można konfigurować w zależności od potrzeb – przewozu nietrzeźwych osób, czy do transportu zwierząt.

Trzytygodniowa marcowa jazda testowa wypadła bardzo pomyślnie. Jednakże na tamten moment gmina nie mogła pozwolić sobie na zakup nowego auta.

Na początku maja znalazł się jednak budżet na to zadanie, gdyż 9 maja brwinowski magistrat wydał ogłoszenie o zamówieniu na zakup samochodu z napędem elektrycznym. Pojazd ma być wyposażony w zabudowę do przewozu osób nietrzeźwych lub zatrzymanych. Wraz z autem ma być dostarczona ładowarka samochodowa zewnętrzna. Musi również być dopuszczone do ruchu jako pojazd specjalny. Dodatkowo powinien posiadać kogut, czy specjalne oznakowanie. W wyposażeniu winny znaleźć się również m. in. radiostacja umiejscowioną w schowku lub pod przednim fotelem, uchwyty mikrofonu na desce rozdzielczej, ekran połączony z kamerą umieszczoną w części dla zatrzymanych.

Auto to znacznie podniosłoby skuteczność i szybkość interwencji strażników miejskich. Na ten moment posiadają oni dwa, wyeksploatowane pojazdy. W przypadku usterki jednego z nich, mieszkańcy muszą dłużej czekać na realizację swoich zgłoszeń. Patrole piesze niestety nie mogą dotrzeć wszędzie – informuje Izabela Koźbiał, komendantka brwinowskiej Straży Miejskiej.

Na propozycje Gmina Brwinów czeka do 17 maja. Samochód powinien być dostarczony do brwinowskiej Straży Miejskiej maksymalnie w 60 dni od podpisania umowy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “Elektromobilność brwinowskich strażników miejskich”

  1. Jxnn pisze:

    Na środku Brwinowa jest buda z pralnia pieniędzy ale dziwnym trafem ani straż miejska ani policja tam się nie kręcą, ciekawe bardzo

    • KomsomolskajaPrawda pisze:

      Tak zawsze działały mafie , zainstalować się w miejscu gdzie nikt na to nie wpadnie, czyli właśnie na środku w centrum miasta !
      Narkotyki itp…TO TAM DZIEŃ POWSZEDNI
      Taką mamy policję w kraju, bandę tchórzy !
      – Oni potrafią jedynie wystawiać mandaty za złe parkowanie albo zatrzymać do kontroli dziadka w kapeluszu jadącego w niedzielę do kościoła za brak zapiętych pasów.

  2. sierżant@z milicji pisze:

    Opinia na temat dzielnych zuchów,jest jednoznaczna kiedy to dotrze to tępych głów ?(decydenckich)

  3. kkk pisze:

    Co to za sukces ? Drogi w zakupie drogie >>paliwo>> w dodatku nieekologiczny bo na węgiel.Zabawki to się dzieciom kupuję a nie baranom.

    • Xiao7 pisze:

      Typowy brak wiedzy. Drogi w zakupie bo ktoś taki jak Ty zapomina o typowej zależności popytu i podaży. Gdyby popyt był wystarczająco duży i ilość produkowanych pojazdów tego typu była wystarczająca wtedy koszty zakupu spadną. Jakiś dziwnym trafem też pomijasz to ze pojazdy spalinowe z uwagi na mniejszą skalę produkcji z powodu załamania łańcucha dostawa oraz kryzysu na Ukrainie również zdrożały. Silnik elektryczny jest bardziej efektywny dlatego ma tak szerokie zastosowanie w ciężkim transporcie (Kolej). To przyczynia się do tego ze dla rozpędzenia pojazdu zużywa się znacznie mniej energii. Wystarczy sprawdzić samemu i obliczyć. Tak, paliwo ciekłe można przeliczyć na kilowaty i porównać z ilością energii elektrycznej jaką zużywa pojazd elektryczny. Kilowatogodzina z gniazdka jest znacznie tańsza niż ta sama kilowatogodzina z paliwa płynnego. (nawet teraz gdy ceny idą w górę). Również można wyliczyć ekologię, Tylko wyliczając ją nie zapominaj o innych czynnikach, jeśli wyliczasz ekologię z węgla w elektrowni nie zapominaj że paliwo do samochodu trzeba dostarczyć tak jak energię elektryczną w sieci. Czyli doliczaj koszty wytworzenia paliwa w rafinerii, transport do dystrybutora i na koniec koszty samego pojazdu. Bo wszyscy zapominają o tym że sama rafineria emituje gazy cieplarniane, TIR-y rozwożące paliwo też emitują spaliny a stacja paliw i tak korzysta z energii elektrycznej.
      Już pomijam bzdurę w postaci twierdzenia ze w Polsce energia elektryczna pochodzi „tylko” z węgla. Nie wiem czego teraz w szkołach uczą ale ja 30 lat temu już słyszałem że poza węglem korzysta się z innych możliwości wytwarzania energii. Już od tamtej pory udział węgla jest z roku na rok coraz mniejszy.
      Tylko „baran” twierdzi że samochód to zabawka, zapominając o tym że prowadzenie takiego pojazdu wymaga uprawnieni które można nabyć dopiero od pewnego wieku, po zdaniu odpowiedniego egzaminu.

  4. Krycha pisze:

    A dlaczego samochód wjeżdża do parku? To już nie można przejść parę metrów?

  5. xfa pisze:

    dobrze wiedzieć że jest straż miejska w tej gminie, oni patrolują jakąś lokalną budę z kebabem 24h? Bo w miejsach gdzie by sie przydali to nigdy ich nie ma

  6. zespół piesni tanca pisze:

    Szkoda pieniędzy na nierobów.

  7. Krk pisze:

    A przepraszam co ta straż miejska robi na codzien? Bo ja ich nigdy nie widziałem na patrolu
    Nawaleni menele czy dzieciaki głośno się zachowują w parku czy na placu zabaw niedaleko PKP i nikt nie reaguje. Rowerzyści jeżdżą po zakazie w tunelu – nikt nie reaguje. A tam wystarczy postawić strszak na 2 dni, zebrać trochę mandatów i nikt nie będzie jeździł

    • Mieszkaniec BRW pisze:

      A jak piesi łażą jak święte krowy po ścierkach rowerowych gdzie na tej samej ulicy jest elegancki chodnik świecący pustkami wykluczając się jeszcze to jest Twoim zdaniem Ok? Nie bronię rowerzystów jeżdżących górna częścią tunelu przeznaczona dla ruchu pieszego ale trochę pokory ..

  8. none pisze:

    Super, teraz strażnicy będą mieli jeszcze jeden powód, żeby stać i obijać się gdzieś w środku lasu – „bo samochód się rozładował i czekamy na prąd”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najczęściej komentowane

Grill gazowy