Edukacyjna przygoda i ważne decyzje [DODATEK EDUKACJA]

Region

Nie ma chyba bardziej prawdziwego porzekadła niż to, że uczymy się przez całe życie. Ale najważniejsze są oczywiście początki.

Oferta edukacyjna nie ma obecnie ograniczenia wiekowego. Szkoły dla dorosłych, studia podyplomowe, rozpoczynanie nowego kierunku mając lata studenckie dawno za sobą – nie jest to już ani sensacja ani nowość. Edukacyjna przygoda właściwie może się nie kończyć. Ale warto ją dobrze zacząć. Pierwsze ważne decyzje uczniowie i ich rodzice podejmują w ostatnich klasach szkoły podstawowej. Do niedawna pytanie brzmiało „które gimnazjum wybrać?”. Po reformie oświaty i powrocie do systemu ośmiu klas podstawówki jest to dylematy dotyczący szkoły średniej. Liceum? Jeśli tak, to które? To najbliższe czy to najlepsze? A może nie liceum, tylko szkoła techniczna lub zawodowa?

Od kilku lat ten drugi typ szkół powraca do łask, oferując swoim absolwentom znajomość danego fachu i niemal gwarantowane zatrudnienie po zakończeniu nauki. Tradycyjnie jednak wciąż największe oblężenie przeżywają licea. Ta ścieżka edukacji postrzegana jest jako bardziej prestiżowa, a swój finał ma na studiach wyższych. Ale i w tym przypadku widać wyraźny trend odwrotu od kierunków humanistycznych w stronę technicznych.

Nie mniej istotnym elementem edukacji i przygotowania do rozpoczęcia udanej drogi zawodowej jest nauka języków obcych. Dziś na nikim nie robi już wrażenia umiejętność komunikowania się po angielsku. Ta umiejętność stała się niemal powszechna. Warto więc zadbać o nie tylko o tę podstawową znajomość, ale także o naukę innych, dodatkowych języków.

Rozwój intelektualny to jednak nie wszystko. Nie bez powodu już w starożytności za człowieka wykształconego uważano tego, kto potrafił czytać, pisać i… pływać. Przywiązanie odpowiedniej wagi także do edukacji sportowej może stanowić ważny element sukcesu.

1. Przedszkole i żłobek Mali Olimpijczycy 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.