Dziś "Popielec". Rozpoczął się Wielki Post

Region

W środę 17 lutego przypada w tym roku Środa Popielcowa. Katolicy w ten sposób rozpoczynają Wielki Post, który potrwa 40 dni.

Tak jak Jezus Chrystus pościł 40 dni na pustyni, tak teraz wierni mają pościć 40 dni przed Świętami Wielkanocnymi. W Środę Popielcową osoby dorosłe obowiązuje post ścisły. Polega on na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i do ograniczenia się do trzech posiłków, z czego jeden do syta.

W Środę Popielcową w kościołach podczas Mszy Św. odbywa się posypanie głów wiernych popiołem. Pochodzi on ze spalonych palm poświęconych w ostatnią Niedzielę Palmową. Podczas obrzędu kapłan mówi słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ma to na celu przypomnienie o kruchości życia ludzkiego.

Tradycja posypywania głów popiołem pojawiła się w VIII wieku. Do liturgii wprowadził go papież Urban II w XI wieku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.