Dziś patrz w górę! Noc spadających gwiazd przed nami!

Region

W nocy z 12 na 13 sierpnia każdy będzie mógł poczuć się jak Mikołaj Kopernik. Wystarczy spojrzeć w niebo i obserwować deszcz spadających gwiazd.

W nocy z piątku na sobotę będzie można oglądać maksimum „spadających gwiazd” z roju Perseidów. Z pewnością będzie to ogromna gratka dla miłośników astronomii, ale nie brakuje osób, które chcą „dotknąć gwiazd” i z bliska zobaczyć Perseidy. Deszcze spadających gwiazd można podziwiać pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia. W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie ich najwięcej. Szacuje się, że na godzinę może spaść nawet 150 gwiazd!

Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć deszcze spadających gwiazd? Po pierwsze, należy wyjść z domu i trzymać mocno kciuki za bezchmurną pogodę. Warto mieć ze sobą koc albo leżak, aby wygodnie spędzić czas. Do obserwacji najlepsze będą miejsca na obrzeżach miast. Tu gdzie nie ma sztucznego oświetlenia latarni.

W trakcie obserwacji wzrok należy skierować na północno-wschodni horyzont i zachować spokój. Nie można przejmować się, że początkowo nie widzimy gwiazd, po kilkunastu minutach obserwacji nasze oko dostrzeże pierwsze meteory.

O której godzinie oglądać Perseidy 2022? Spadające gwiazdy najlepiej podziwiać po zmierzchu. 12 sierpnia Słońce zajdzie około godz. 20:30. Gdy niebo stanie się ciemne i pojawią się na nim gwiazdy, można już wypatrywać Perseidów 2022. Spadające gwiazdy najbardziej widoczne powinny być ok. godziny 1 w nocy z 12 na 13 sierpnia – wówczas na niebie będzie ich najwięcej.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.