Dziecięca kreatywność – jak ją rozwijać?

Materiał Partnera

Małe dzieci to niestrudzeni naukowcy i odkrywcy. Ich kreatywność nieraz potrafi zaskoczyć rodziców. Jakie zabawki pomogą rozwinąć dziecięcą kreatywność?

Spis treści:

Jak wspierać dziecięcą kreatywność?
Jakie zabawki pobudzają wyobraźnię?
Mądre zabawki dla dzieci – klocki, tablica manipulacyjna, ścieżka sensoryczna
Zabawki edukacyjne dla dzieci – jakich unikać?
Jak przedmioty codziennego użytku mogą wspierać rozwój dziecka?
Jakie zabawki warto podsuwać dziecku?

 

Jak wspierać dziecięcą kreatywność?

Kreatywność to wyjątkowa cecha osobowości. Sprawia, że do głowy przychodzą nowe pomysły, koncepcje, idee. Za kreatywnością stoi praca twórcza, która potrafi przemienić to, co zwykłe, w to, co niezwykłe i unikatowe. Kreatywność przydaje się na każdym etapie życia. Kreatywne dziecko się nie nudzi, bo ma tysiąc pomysłów na minutę, natomiast kreatywność w dorosłym życiu to pożądana cecha zarówno na rynku pracy, jak i na co dzień.

Wspieranie dziecięcej kreatywności to zadanie dla opiekunów. Można to robić na wiele sposobów, m.in. poprzez czytanie, pogłębione rozmowy, malowanie, rysowanie, lepienie, konstruowanie, budowanie czy zabawę, np. w teatr.

Jakie zabawki pobudzają wyobraźnię?

Wielu rodziców chciałoby wspierać dziecięcą wyobraźnię, bo niewątpliwie jest ona składową dziecięcej kreatywności. Pomocne pod tym względem mogą okazać się zabawki edukacyjne. Dla maluchów bardzo dobre są sortery, puzzle, wodne kolorowanki. Starszym dzieciom można kupić kasę i zorganizować zabawę w sklep. Wsparciem dziecięcej wyobraźni są również wszelkie gry planszowe, tory kolejowe, zabawy figurkami, plasteliną, modeliną, zabawki muzyczne czy gry edukacyjne.

Mądre zabawki dla dzieci – klocki, tablica manipulacyjna, ścieżka sensoryczna

Zasadnicze pytanie brzmi, co kryje się pod określeniem „mądre zabawki dla dzieci”. Chodzi o zabawki, które rozwijają w dziecku różne umiejętności, oddziałują na wiele zmysłów, pomagają się skoncentrować, uczą logicznego myślenia, stymulują rozwój. Mądre zabawki dla dzieci nie muszą być kosztowne – paradoksalnie bardzo często to właśnie zabawki proste, nieskomplikowane najkorzystniej wpływają na rozwój i emocje dziecka.

Wśród mądrych zabawek dla dzieci na pewno trzeba wymienić klocki, które stwarzają nieograniczone możliwości tworzenia i konstruowania. Mogą być to klocki Duplo (dla młodszych dzieci), Lego (dla starszych), klocki drewniane, magnetyczne, konstrukcyjne, wafle, klocki kontrastowe czy sensoryczne.

Doskonale na rozwój dziecięcej kreatywności wpływa tablica manipulacyjna (sensoryczna). Tablica manipulacyjna jest okazją do nauki i zabawy. Można ją podsuwać maluszkom od pierwszych miesięcy życia (upewniwszy się, że nie zawiera małych, niezabezpieczonych elementów, które dziecko mogłoby zerwać i połknąć). Tablica manipulacyjna składa się z wielu elementów, które angażują zmysły dziecka. Na takiej tablicy umieszczone są przeróżne angażujące komponenty, np. przyciski, łańcuszki, diody, pokrętła, zasuwki, sznurki, piłeczki, koła zębate, dzwonki, spinnery, kółka itp. A dzięki temu, że tablica manipulacyjna jest kolorowa, stanowi atrakcję nawet dla najmłodszych dzieci.

Wśród mądrych zabawek na uwagę zasługuje ponadto ścieżka sensoryczna, czyli stymulujący przede wszystkim zmysł dotyku i zachęcający do ruchu tor przeszkód. W sprzedaży znajdują się panele do ścieżki sensorycznej, jednak atrakcyjny tor przeszkód można bez większego problemu zrobić samemu.

Zabawki edukacyjne dla dzieci – jakich unikać?

Przede wszystkim rodzice powinni unikać zabawek niedostosowanych do wieku dziecka – sugestie dotyczące wieku zawsze umieszczone są na opakowaniu. Zabawka powinna stymulować zmysły, pobudzać kreatywność i uczyć, ale należy uważać, żeby nie przebodźcować dziecka. Tak się stanie, jeśli zabawka wydaje bardzo głośne dźwięki (bez możliwości regulacji), wyposażona jest w efekty świetlne, a do tego po włączeniu sama się porusza.

Jak przedmioty codziennego użytku mogą wspierać rozwój dziecka?

Zwykłe przedmioty codziennego użytku mogą okazać się wspaniałym wsparciem rozwoju maluszka. Taką rolę pełni np. umieszczony w plastikowej butelce kamyk. Świetnie na kreatywność dziecka wpłynie nawlekanie koralików na sznurek. Małe dziecko na pewno będzie czerpało mnóstwo frajdy z zabawy kalkulatorem, klepsydrą, kłódką i kluczykiem, plastikowymi miskami, zakrętkami, folią bąbelkową czy pudełkiem. Maluszki powinny jednak bawić się nimi pod nadzorem dorosłych.

Jakie zabawki warto podsuwać dziecku?

Dziecku warto podsuwać zabawki proste, nieskomplikowane (przynajmniej na początek), wykonane z materiałów bardzo dobrej jakości, angażujące wszystkie zmysły i mogące stanowić zabawę na długie godziny. Pod tym względem tablica manipulacyjna, klocki czy ścieżka sensoryczna sprawdzą się znakomicie.

 

Ewa Podsiadły-Natorska

 

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.