Dysk HDD kontra SSD – co wybrać do zadań służbowych?

Art. Zewnętrzny

Od sprzętu komputerowego zawsze oczekujemy maksymalnej wydajności i niezawodności. W erze technologii zależy nam także na innowacyjnych rozwiązaniach, które gwarantują połączenie wysokiej mocy obliczeniowej i niewielkich rozmiarów. Warto zatem zastanowić się nad dostępnymi opcjami i przeanalizować, które z nich cieszą się popularnością i rekomendacjami wymagających użytkowników.

Dziś skupimy się na jednej istotnej części. Na dysku twardym, a raczej na dwóch technologiach, które możemy spotkać zarówno w laptopach, jak i jednostkach stacjonarnych. Zwróć uwagę, że niemal wszystkie laptopy Dell Vostro dostępne w ofercie rekomendowanych dystrybutorów (np. tutaj: Gigam – laptopy Dell), dysponują rozszerzeniami tych samych konstrukcji w wersji z dyskiem SSD, HDD lub obydwoma. Jaki laptop Dell Vostro wybrać do pracy? Czym różnią się od siebie te produkty? Poznaj bliżej Dell Vostro 3480, 3580 i 5581. To z pewnością przyspieszy Twoje decyzje zakupowe.

SSD i HDD – podstawowe różnice

Dysk HDD (czyli Hard Drive Disc) skonstruowany jest przy pomocy części mechanicznych. Dysk SSD oparty jest natomiast jedynie na elektronicznych podzespołach i pamięci Flash. Dzięki temu jest o wiele cichszy w trakcie pracy i dużo bardziej wytrzymały, gdyż żadne części mechaniczne nie mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem wstrząsów lub uderzenia. Dla laptopów, które są często transportowane w zróżnicowanych warunkach, to bez wątpienia istotna cecha.

Oprócz sposobu działania i rodzaju konstrukcji, dyski SSD są również mniejsze i lżejsze. Laptop będzie dzięki temu smuklejszy i odchudzony. Przełoży się to na komfort pracy w terenie, gdy musisz trzymać urządzenie na kolanach lub podczas transportu, ponieważ waga wyposażenia znacznie spadnie.

Szybciej, czy więcej? Oto jest pytanie

Skoro dysk SSD oferuje wydajniejszą i szybszą pracę laptopa, będzie on bez wątpienia chętniej wybierany przez specjalistów odpowiedzialnych za administrację lub prowadzenie witryn internetowych. Dysk HDD to jednak obowiązkowe wyposażenie dla grafików, realizatorów dźwięku, fotografów, czy montażystów wideo, którzy często pracują w podróży. Chociaż większość plików można przechowywać w chmurze, nie zawsze mamy dostęp do internetu (np. w trakcie lotu samolotem lub przejeżdżając przez mocno zalesiony teren). Warto wtedy mieć wszystkie materiały pod ręką.

Oczywiście, jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, nie musisz wybierać. Seria Dell Vostro oferuje również modele, które w swojej konstrukcji dysponują zarówno dyskiem SSD, jak i HDD. Innym rozwiązaniem mogą być dyski SSHD, które łączą obydwie technologie. Są one jednak rzadko spotykane.

Obydwa znaczy lepiej?

Mając do dyspozycji pod ręką dużą pojemność dyskową HDD (np. 1 lub 2 TB) i błyskawiczny SSD, na którym znajdzie się oprogramowanie, nie musimy przejmować się tempem pracy urządzenia i magazynowaniem plików. Można powiedzieć, że jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich wymagających klientów. Oprogramowanie i aplikacje instalujemy wtedy na dysku SSD, a materiały przechowujemy na HDD.

Doskonałym przykładem konstrukcji wykorzystujących zarówno technologię HDD, jak i SSD, jest model Dell Vostro 5581 w cenie 3840 złotych. Oferuje on m.in.:

– procesor Intel i5-8265U o prędkości 1,6 – 3,9 GHz,
– 8 GB pamięci RAM DDR4 (z możliwością rozbudowy aż do 32 GB),
– dysk twardy HDD o pojemności 1 TB i prędkości 5400 obr./min,
– dysk SSD o pojemności 128 GB.

Do tego otrzymujemy akumulator o pojemności 42 Wh, zintegrowaną kartę graficzną, obsługę rozdzielczości Full HD i matrycę IPS. Trzeba więc przyznać, że laptop jest interesujący, lecz w przypadku prawdziwych profesjonalistów potrzeba czegoś więcej. Warto więc rozejrzeć się za dyskiem SSD o pojemności min. 256 GB i doinwestować w pamięć zewnętrzną, która dodatkowo zaoferuje min. 2 TB.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Dysk HDD kontra SSD – co wybrać do zadań służbowych?”

  1. Alexander Foxx pisze:

    Jako dźwiękowowiec i grafik mówię że SSD jest lepsze do takich prac. Do baz danych HDD i intel Optime najlepsze rozwiązanie.

  2. none pisze:

    Dell Vostro? Za prawie 4kPLN? Nie, dziękuję. równie dobrze można by palić pieniędzmi w kominku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły