Wiadomości
Autor artykułu: Katarzyna Klepacka | 20 listopada 2024 19:30 |
2Już w sobotę, 23 listopada 2024 roku, o godzinie 15:00, gościem muzeum będzie Dariusz Krajewski – historyk i pasjonat warszawskiej przeszłości. Tematem jego wykładu będą powojenne powroty do zniszczonej Warszawy.
Dramat życia w ruinach
Powojenne powroty do Warszawy to opowieść o losach ludzi, którzy mimo trudnych warunków zdecydowali się wrócić do ukochanego miasta. Miasto było w ruinie – brakowało prądu, wody, komunikacji miejskiej i podstawowego zaopatrzenia. Wśród ruin czaiły się niebezpieczeństwa: miny, niewypały, grożące zawaleniem budynki.
Dariusz Krajewski pokaże, jak wyglądało życie w tej trudnej rzeczywistości. Wspólnie przyjrzymy się zdjęciom z okresu, fragmentom kronik filmowych oraz relacjom zgromadzonym w Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią.
Kim jest Dariusz Krajewski?
Dariusz Krajewski to absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim i starszy specjalista ds. filmowych w Domu Spotkań z Historią. Zrealizował wiele projektów popularyzujących historię Polski, szczególnie Warszawy. Jego praca skupia się na historii wizualnej XX wieku i związkach filmu z polityką.
Jednym z jego projektów jest „Home movies: niechciane archiwa”, dotyczący amatorskich filmów nagrywanych przez Niemców na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.
Dlaczego warto przyjść?
Spotkanie w Muzeum Dulag 121 to szansa, by bliżej poznać historię powojennej Warszawy oraz ludzi, którzy w tych trudnych warunkach próbowali odbudować swoje życie. Dla miłośników historii Warszawy i okolic będzie to niezwykłe wydarzenie pełne ciekawych opowieści i materiałów archiwalnych.
Wstęp na wykład jest bezpłatny
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
A POlacy SZYBKO zapomnieli i głosują na Niemców z PO-KO
Polacy pamiętają ruski mir i wiedzą, kto nas w jego stronę ciągnie.