Dotacja na miejsce pamięci

Brwinów

W brwinowskim parku miejskim zostanie odnowione kolejne miejsce pamięci. Dzięki otrzymanemu wsparciu przeprowadzona zostanie renowacja symbolicznej mogiły znajdującej się przy ogrodzeniu willi Jana Tobolki.

W czasie II wojny światowej w willi Tobolki znajdującej się na tyłach kamienicy Amerykanka w Brwinowie Niemcy urządzili posterunek policji, gdzie przesłuchiwali osoby podejrzewane o działalność konspiracyjną. Nie wszystkim udało się przeżyć tortury w tym więzieniu. Pomordowani byli chowani w pobliżu willi – ich ciała zostały po wojnie ekshumowane na brwinowski cmentarz parafialny, ale pozostał pomnik – symboliczna mogiła z krzyżem.

Prace renowacyjne obejmą demontaż, piaskowanie i malowanie ogrodzenia otaczającego betonową płytę, która również zostanie wyczyszczona i zabezpieczona. Po odnowieniu na pomniku-mogile pozostanie tablica z napisem: „Katowanym i zamordowanym przez hitlerowców w latach 1941–1945 – mieszkańcy”.

W ubiegłym roku pracami objęty został pomnik ściana śmierci, który został przebudowany i zyskał nowy wygląd.

Uzyskane dofinansowanie w wysokości 22.880 zł pokryje niemal połowę wydatków. Łączny koszt realizacji tego projektu wynosi 50.000 zł. Zadanie „Renowacja pomnika – mogiły z krzyżem w Parku Miejskim w Brwinowie” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Dotacja na miejsce pamięci”

 1. Wilku pisze:

  Brwinowianin, nie da się tobie dogodzić, jadowity, zgorzkniały człowieczku, który już się wstydzi pisać pod swoim nickiem.
  Gdyby popadało w ruinę – źle, rządzą nami Niemcy, bo nie dbają. Dostało dotację na odnowienie – źle, próbują stwarzać pozory, że są polskim rządem.

  • Brwinowianin pisze:

   Dokładnie tak jest jak pisze „tępy-naród”.
   A Ciebie mi szkoda, że uczestniczysz w tym kłamstwie pt. TVP-TVN….i długo by jeszcze wymieniać, 100% mediów to komunistyczne gówno , w większości przejęte przez zachodnie żydo-korporacje.

   • Wilku pisze:

    Przecież to ty sam napisałeś pod innym pseudonimem. Wolę zachodnie korporacje, niż pisowskie media, z których o przewałach pisu się nie dowiem albo zobaczę to pokazane w krzywym zwierciadle.

 2. Tępy-naród pisze:

  Dotacja na miejsce pamięci – NO ŻEBY GŁĄBY MYŚLELI, ŻE OBECNIE MAMY POlski rząd !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły