Domowy syrop na kaszel u dziecka – jaki? Z czego?

Materiał Partnera

Dla małego dziecka kaszel, zwłaszcza suchy, potrafi być niezwykle uciążliwy. Można z nim sobie poradzić dzięki specyfikom z apteki albo zrobionym… samemu!

Spis treści:
Co powoduje kaszel u dziecka?
Mokry czy suchy kaszel u dziecka – jak rozpoznać?
Domowe syropy na kaszel
Syrop z cebuli na kaszel
Syrop z imbiru
Syropy z miodem
Jak pomóc dziecku w suchym kaszlu?

Co powoduje kaszel u dziecka?

Kaszel to najczęściej objaw infekcji, gdy dochodzi do nagłych skurczów ścian klatki piersiowej, z nagłym wyrzucaniem powietrza z płuc oraz dróg oddechowych. Gdy organizm zaatakują patogeny, jest to jeden z pierwszych symptomów choroby – choć kaszel może też towarzyszyć alergii. Dziecko może mieć również kaszel nawykowy po przebytej infekcji, który może trwać nawet kilka tygodni. Nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości.

Mokry czy suchy kaszel u dziecka – jak rozpoznać?

Rodzice często nie mogą rozgryźć, z jakim kaszlem mają do czynienia: mokrym czy suchym? Suchy kaszel u dziecka uważany jest za nieproduktywny – męczy malucha, utrudnia spanie i jedzenie. Dziecko staje się marudne, niespokojne, wybudza się albo w ogóle nie może zasnąć. Suchy kaszel jest typowy dla początkowej fazy infekcji; czuć wtedy „drapanie” w gardle. Z kolei mokry kaszel wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. Jest głębszy, zwykle mniej męczy dziecko. Nazywa się go kaszlem produktywnym.

Rozróżnienie: mokry czy suchy kaszel u dziecka jest ważne, ponieważ część preparatów – zwłaszcza dostępnych w aptece bez recepty, które rodzice wybierają sami – działa na kaszel suchy, a część na mokry.

Domowe syropy na kaszel

Suchy kaszel u dziecka jest zdecydowanie bardziej uciążliwy niż mokry. Jednak zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego warto zastosować domowe syropy na kaszel. Często kuracja z ich użyciem okazuje się w pełni wystarczająca. Domowe syropy na kaszel przygotowuje się z naturalnych składników, dzięki czemu nie zawierają one zbędnych dodatków. Są przy tym niedrogie, a jeśli składniki masz u siebie – taki syrop możesz przygotować bez wychodzenia z domu.

Syrop z cebuli na kaszel

To jeden z najczęściej stosowanych i najlepiej znanych naturalnych remediów na kaszel. Syrop z cebuli działa dezynfekująco, bakterio- i wirusobójczo, pomagając rozprawić się z infekcją. Wzmacnia odporność, wykazuje działanie antybiotyczne, a podczas kaszlu działa odkrztuszająco. Przygotowanie syropu jest bardzo proste: 2 duże główki cebuli należy pokroić w kostkę albo w piórka. Układać warstwami w słoiku, każdą warstwę zasypując cukrem albo smarując miodem (ta druga opcja jest korzystniejsza, ponieważ miód działa bakteriobójczo). Słoik zakręcić i odstawić w suche, ciepłe, chłodne miejsce (może być do lodówki). Syrop wytworzy się dość szybko. Podawać dziecku 2–3 razy dziennie, zaczynając od łyżeczki.

Syrop z imbiru

Imbir wykazuje silne właściwości lecznicze. Działa bardzo skutecznie w przypadku przeziębienia – pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny, ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Najłatwiej zrobić syrop z imbiru, łącząc go z miodem i cytryną. Duży kawałek imbiru należy obrać ze skórki i pokroić w plasterki. Cytrynę wyparzyć, wyszorować i też pokroić w plastry. Układać w słoiku warstwami: plaster cytryny, kilka plasterków imbiru, po czym zalać miodem. Czynność powtarzać, aż słoik cały zapełni się składnikami. Zakręcić, odstawić w podobne miejsce co syrop z cebuli. Podawać po 2–3 łyżeczki dziennie.

Syropy z miodem

Miód jest bardzo dobrym składnikiem syropów na kaszel, ponieważ pomaga zwalczyć infekcję. Zarówno syrop z cebuli, jak i z imbiru można przygotować z wykorzystaniem tego składnika. W słoiczku można również umieścić goździki, rozgnieść je, zalać miodem i odstawić do wytworzenia się syropu. Trzeba pamiętać, by nie podawać preparatów z miodem dzieciom poniżej 12. miesiąca życia.

Jak pomóc dziecku w suchym kaszlu?

Rodzice głowią się, jak pomóc dziecku w suchym kaszlu – oprócz podania syropu. Powrót do zdrowia przyśpieszą kąpiele, podobnie jak ciepła herbata z miodem, cytryną oraz sokiem malinowym. Ważne, żeby mieszkanie było przewietrzone. Bardzo dobrze na kaszel działają inhalacje. Preparat do inhalacji zapisze pediatra; można użyć też soli fizjologicznej.

W aptekach można dostać (bez recepty) preparaty do smarowania klatki piersiowej – ważne, żeby były dostosowane do wieku dziecka. Juniorom powyżej roku można dać 1–2 łyżeczki miodu do ssania. Ważne, by dziecko piło dużo wody małymi łykami przez cały dzień.

Uwaga! W przypadku małych dzieci, do 1. roku życia, domowe mikstury podajemy ostrożnie. Wcześniej warto skonsultować się z lekarzem.

Ewa Podsiadły-Natorska

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.