Dojazdy do Warszawy – co ustalono na Konwencie Gmin?

Pruszków

W ostatnim czasie wiele mówi się o utrudnieniach w dojazdach do stolicy w związku z budową Dworca Zachodniego oraz budową drugiego toru do Grodziska Mazowieckiego. W tej sprawie problemami komunikacyjnymi Starosta Pruszkowski zwołał Nadzwyczajny Konwent Gmin Powiatu Pruszkowskiego.

Spotkanie odbyło się 30 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów: Miasto Pruszków: Paweł Makuch – Prezydent, Piotr Bąk – Wiceprzewodniczący Rady, Michałowice: Małgorzata Pachecka – Wójt, Brwinów: Arkadiusz Kosiński – Burmistrz, Piastów: Grzegorz Szuplewski – Burmistrz, Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Piotr Kandyba – Radny Sejmiku; spółki WKD: Michał Panfil Prezes Zarządu, Jolanta Dałek i Tomasz Tretter – Członkowie Zarządu i Związku Powiatowo – Gminnego GPA: Kamil Otton Dyrektor Biura GPA.
W pierwszej części konwentu zaawansowanie przygotowań do utrudnień oraz konkretne rozwiązania dla pasażerów, zaprezentowali przedstawiciele spółki WKD.

Michał Panfil – Prezes WKD, podkreślił, że spółka od ponad roku przygotowuje się do zmian, które czekają nas od 3 września. Skutkiem czego, od strony technicznej i kadrowej: od 3 września uruchomione zostaną dwa dodatkowe posterunki ruchu: Warszawa Reduta Ordona i Michałowice, zatrudnieni i przeszkoleni zostali także nowi pracownicy.

Kwestie istotne z perspektywy mieszkańca – pasażera, poruszył Tomasz Tretter – Członek Zarządu i Dyrektor d/s Handlowych WKD. Kształtują się one następująco:

– WKD podpisało umowę ze spółką Koleje Mazowieckie, na mocy, której bilety WKD będą honorowane w pociągach KM, do których pasażerowie będą mogli przesiąść się na przystankach osobowych Warszawa Aleje Jerozolimskie i Warszawa Reduta Ordona,

– w punktach przesiadkowych Warszawa Aleje Jerozolimskie i Warszawa Reduta Ordona będzie można się przesiąść także do pojazdów ZTM (WTP) (szczegółowe informacje: https://bit.ly/WKDinformacje),

– w kwestii honorowania biletów trwają także ustalenia ze spółką Szybka Kolej Miejska w Warszawie i Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie i wiele wskazuje na porozumienie w tej kwestii. Z drugim przewoźnikiem (ZTM) prowadzone są ponadto rozmowy na temat tzw. modelu kontynuacji usługi i komunikacji zastępczej. ZTM będzie także na bieżąco monitorował przepływ pasażerów, w początkowym okresie po zmianie rozkładu jazdy będą funkcjonowały tzw. patrole ZTM i zabezpieczone zostaną rezerwowe autobusy,

– ze względów przede wszystkim bezpieczeństwa, przewidywanych opóźnień i uwarunkowań technicznych nie ma możliwości wprowadzenia częstszych kursów WKD.

W drugiej części spotkania, swoje stanowiska, obawy i koncepcje ewentualnych usprawnień przedstawili włodarze gmin: Pruszków, Brwinów, Piastów i Michałowice. Paweł Makuch – Prezydent Miasta Pruszkowa, Arkadiusz Kosiński – Burmistrz Gminy Brwinów i Grzegorz Szuplewski – Burmistrz Miasta Piastowa zapewnili, że gminy będą obserwować sytuację komunikacyjną i reagować na bieżąco, w przypadku dużych utrudnień poprzez np. uruchamianie częstszych połączeń autobusowych. Małgorzata Pachecka – Wójt Gminy Michałowice wyraziła obawy co do wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców nie posiadających prawa jazdy oraz co do tego, czy mieszkańcy Michałowic wsiadający na stacjach bliżej Warszawy, będą mieli możliwość znaleźć się w pociągu (przepełnienie). Wójt Michałowic zaznaczyła, że potrzeby transportowe w Gminie Michałowice realizuje wyłącznie WKD, nie ma stacji SKM i KM na terenie gminy.

Reasumując, WKD zwiększy i usprawni połączenia na linii do i z Reduty Ordona i zapewni honorowanie biletów WKD na linii KM i ZTM. Włodarze gmin i miast z terenu powiatu pruszkowskiego dostosują komunikację zbiorową do zmieniających się potrzeb, wynikających z utrudnień WKD.

Powiat pruszkowski

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 17

17 odpowiedzi na “Dojazdy do Warszawy – co ustalono na Konwencie Gmin?”

 1. O czym mowa? pisze:

  Na Reducie przesiąść się do pociągu KM?Z którego peronu?

 2. turirek pisze:

  Ale na Reducie Ordona nie ma dworca PKP ani SKM, więc o czym ci włodarze tak dyskutowali że nic nie ustalili ?

 3. Zmeczony pisze:

  Popili, pojedli, posiedzieli, popierdzieli w stołki a ludzie tak jak się męczyli tak się będą męczyć. Od 20 lat remont za remontem, chyba przed emeryturą nie doczekam braku atrakcji po drodze. Jak już było dobrze to zaraz się coś sp…ło i tak w kółko. W sobotę wracałem ze W. Stadion do Pruszkowa 2 godziny, w niedzielę to w ogóle nie dojechałem do stolicy bo awaria itp. itd. Życzę wszystkim lepszej wytrzymałości od mojej 🙂 Pozdr.

 4. Wiesia pisze:

  Najważniejsze że obywatele krainy U będą mieli nowy dworzec.

  • X pisze:

   Hahaha trolling tak słaby jak twoja matka w powstrzymywaniu się przed zdradzaniem konkubenta.

 5. Neon pisze:

  Spotkali się, pogadali, nic konkretnego nie ustalili . Zbędne spotkanie towarzyskie przy kawie ale szum zrobili wielki jacy to oni „zatroskani” o mieszkańców

 6. Jck pisze:

  A jak przesiąść się do pociągu KM na stacji Reduta Ordona? Tam nie ma przystanku i peronu KM.

  • Ubc pisze:

   Użyj nóg i podejdź kawałek do zachodniej Boże ludzie, użyjcie mózgu

   • Wydaje się pisze:

    Kawałek?Szczególnie rano jak ktoś do pracy jedzie i deszcz leje

   • Anonim pisze:

    To ja wolę samochodem, już dawno dawno temu zrezygnowałem z PKP jak zacząłem zarabiać rozsądne pieniądze
    . oszczędność czasu gigantyczna i remont nic mnie nie boli, a w pracy co i rusz słyszę jak ktoś narzeka że poprzedniego dnia stracił godzinę albo dwie godziny życia.

 7. Anonim pisze:

  Od kiedy na stacji Reduta Ordona zatrzymują się pociągi PKP?
  Chyba, że ta przesiadka to w biegu…

 8. Neon pisze:

  Nic nie ustalili, posiedzieli, poudawali troskę . Brak jakichkolwiek konkretów tylko:popatrzymy, zobaczymy . Im się już nic nie chce!

 9. Jcc pisze:

  A jak przesiąść się do pociągu KM na stacji Reduta Ordona? Nie ma przystanku i peronu KM.

 10. kret pisze:

  sytuacja transportowa szczególnie mieszkańców Reguł dyskusyjna , czy Gmina Michałowice w porozumieniu z ZTM nie mogłaby uruchomić przystanku autobusowego dla linii 717 , 817 w Alejach Jerozolimskich przy skrzyżowaniu z ul. Regulską ? Miejsca po obu stronach nie brakuje .

 11. Anonim pisze:

  Czyli nic nie zostało ustalone i nie ma żadnego przełożenia na wkd która robi co chce

  • rakieta pisze:

   Jak zwykle, zresztą.

  • Denis pisze:

   WKD nie może wiele zrobić, włączają im tory z eksploatacji na dworcu WWA Zachodnia ze względu na remont dworca . Pytanie co zrobi powiat , jak na raźnie to tylko debatuje, konkretów brak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły