Dofinansują Centra opiekuńczo-mieszkalne. Kolejne umowy podpisane.

Region

Dwie gminy z regionu otrzymały dofinansowanie na utworzenie Centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Łącznie to ponad 6,3 mln zł dotacji z budżetu województwa mazowieckiego.

Umowy podpisano 12 września. W sumie Centra opiekuńczo-mieszkalne powstaną w czterech gminach: Legionowie, Płońsku, Michałowicach i Milanówku.

Michałowice otrzymają nieco ponad 3 mln zł na realizację tego zadania. Obiekt powstanie w Regułach i będzie przewidziany w sumie na 20 dorosłych osób: 14 na pobyt dzienny i 6 na pobyt całodobowy. Budynek jest zaprojektowany tak, aby nie było w nim barier dla osób z niepełnosprawnościami w różnym stopniu.
Pomieszczenia wyposażone są w sprzęty i meble przystosowane do potrzeb mieszkańców oraz stymulowanie ich sprawności. Centrum będzie stanowiło rozszerzenie oferty usług rehabilitacji społecznej na terenie gminy Michałowice.

Drugą gminą, do której trafi dofinansowanie, jest Milanówek. Tutaj do samorządu trafi prawie 3,3 mln zł. Tutaj powstanie obiekt także dla 20 osób: 18 na 8-godzinny pobyt dzienny i 2 na pobyt całodobowy. Tu także budynek będzie przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Warto podkreślić, że placówki tego typu to duże wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym lub umiarkowanym. To doskonałe miejsca aktywizujące ich do nabywania i rozwijania kompetencji społecznych oraz rozwijania sprawności zarówno ruchowej, jak i poznawczej.

Samorząd województwa mazowieckiego do bieżącej puli przekazał w sumie ponad 11,2 mln zł (10,8 mln na budowę centrów i 400 tys. zł na ich funkcjonowanie). Do tej pory z dotacji skorzystało 14 jednostek samorządowych, w tym powiat pruszkowski. Łączna kwota, jaką przekazano do tej pory wynosi prawie 38,4 mln zł.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.