Dlaczego warto przystąpić do Programu Dobrowolnych Nabyć

CPK

Twoi sąsiedzi już są w PDN

Program Dobrowolnych Nabyć (PDN) właśnie skończył drugi rok działalności. Już dziś można powiedzieć, że jego uruchomienie było doskonałym posunięciem. PDN to nie tylko możliwość korzystnej sprzedaży swojej nieruchomości, ale również wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców podczas całego procesu negocjacji. Zbliżająca się budowa nowego lotniska CPK i bonusy programu, skłaniają właścicieli gruntów położonych w obszarze inwestycji do zainteresowania ofertą.

– Pod koniec 2022 roku odnotowaliśmy największą dynamikę zgłoszeń. Dziś w programie jest już ponad 700 właścicieli. Etap wykonywania operatów szacunkowych, składania ofert, negocjacji, podpisywania protokołów uzgodnień, a docelowo zawierania umów dotyczy powierzchni prawie 1700 hektarów – mówi Katarzyna Dobrońska, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem Inwestycji CPK.

Jeśli uwzględnimy tylko zgłoszone do PDN nieruchomości z obszaru planowanej lokalizacji lotniska ogłoszonej w czerwcu, to w procesie składania ofert czy kupna jest 40% tego terenu. Zwiększa się zaufanie do programu i towarzyszących mu dodatkowych świadczeń dla mieszkańców. W efekcie skokowo rośnie liczba sfinalizowanych transakcji. Nie ma tygodnia bez zgłoszeń do programu, tak jak i nie ma tygodnia bez zakupu. Dotychczas spółka CPK podpisała umowy kupna sprzedaży na ponad 300 ha. Jednocześnie trwają negocjacje, podpisywane są liczne protokoły uzgodnień, dynamicznie przybywa nowych zgłoszeń do PDN, co oznacza, że kolejne umowy to kwestia czasu.

Więcej pieniędzy dla mieszkańców dzięki nowelizacji ustawy o CPK

Dzięki nowelizacji Ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK wiadomo np., że przystępujący do PDN właściciel dostanie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Nowe, atrakcyjne rozwiązanie oznacza, że za dom o wartości 1 mln zł, spółka CPK jest w stanie zapłacić 1 mln 400 tys. zł. Gdyby nie nowelizacja, CPK mógłby oferować mieszkańcom jedynie 100 proc. wartości rynkowej ich nieruchomości. Dzięki nowym rozwiązaniom prawnym pojawiła się również możliwością wyceny wartość odbudowania domu w nowym miejscu bez odliczenia kosztów jego zużycia. To dobra wiadomość dla tych, którzy obawiali się, że za wypłacone odszkodowanie nie będą mogli zbudować nowego domu.

Ustawodawca wprowadził też możliwość zastosowania już na etapie wycen mechanizmu minimalnej wartości odszkodowania, który pozwala na zakup nowej nieruchomości i godziwe życie także właścicielom starych domów o niskiej wartości rynkowej.

PDN daje więcej

Dla uczestników PDN to również udogodnienia i bonusy, niestosowane dotychczas w trakcie realizacji budowy dróg czy innych inwestycji infrastrukturalnym w Polsce. Co ważne nie będą one dostępne później, np. w fazie wywłaszczeń. W ramach dodatkowych świadczeń mieszkańcy, którzy zdecydują się przystąpić do programu mogą liczyć na zorganizowanie i sfinansowanie przez spółkę CPK przeprowadzki lub przewiezienia majątku we wskazane miejsce. Spółka pokrywa również koszty obsługi prawnej – usług notarialnych czy ustalenia stanu prawnego nieruchomości. W PDN istnieje też możliwość porozumienia w sprawie korzystania z nieruchomości po zawarciu umowy sprzedaży, aż do czasu rozpoczęcia prac budowlanych.

– Zależy nam na tym, aby jak największa część niezbędnych nieruchomości została pozyskana w formie dobrowolnych transakcji, czyli PDN. Dla mieszkańców obszaru inwestycji lotniskowej, ten program to okazja do zyskania dodatkowego czasu i do skorzystania z bonusów, np. darmowej przeprowadzki i obsługi prawnej. Przede wszystkim jest to okazja do sprzedaży nieruchomości wcześniej po korzystnej cenie, uprzedzającej tym samym przewidziany prawem etap wywłaszczeń za odszkodowaniem – mówi Konrad Majszyk, rzecznik prasowy spółki.

Co jeszcze oferuje CPK mieszkańcom przystępującym do programu? Wszystkim chętnym sfinansuje szkolenia i  kursy, które umożliwią pozyskanie umiejętności przydatnych przy budowie i obsłudze nowego lotniska. Jednocześnie spółka daje gwarancje zatrudnienia tym, którzy ukończą je z pozytywnym wynikiem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szczególnie tych mieszkańców, którzy nadal chcą prowadzić działalność rolniczą, PDN oferuje nieruchomości zamienne położone do 100 km od lotniska.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 9

9 odpowiedzi na “Dlaczego warto przystąpić do Programu Dobrowolnych Nabyć”

 1. Olo pisze:

  Witam zebrany tu plebs. Chciałbym zapytać dlaczego bidoki jęczą? Jak się nie podoba to won pod Błonie do slumsów.

 2. paca pisze:

  Kiedy budowano S2 i S8 wywłaszczono też posesje które w trakcie budowy służyły jako magazyny materiałów i bazy sprzętowe. Ostatecznie nie znalazły się w obrysie dróg. Niektóre domy bardzo wartościowe zburzono a po ukończeniu prac na tych samych działkach stanęły apartamentowce.
  Projektant musiał być świadom że te działki będą do odzyskania. Ciekawe czy wywłaszczeni byli poinformowani że ich działki będą mogły służyć ponownie celom budowlanym. Kto i jakim kosztem stał się wtórnym właścicielem posesji? Nie sądzę aby to byli pierwotni właściciele.

  • 645756 pisze:

   O czym piszesz? Gdzie przy S2 i S8 powstały apartamentowce?

   • Projektant pisze:

    Też poproszę o info. Zdarzają się „skrawki,” ale to raczej kukułcze jaja dla Gdaki, a już na pewno nie grunt pod apartamenty.

    • paca pisze:

     Proszę bardzo przykład. Ślepy koniec ul. Dzieci Warszawy niedochodzący do Jerozolimskich. Może to 7. Nie próbuję ogarnąć gdzie który numer drogi się zaczyna (gratulacje za bajzel ). To nie jakieś wielkie osiedle. Małe może 4-kondygnacyjne budynki. Pamiętam piękną willę kiedy objezdzalem na rowerze. Była już zdewastowana a budowa dopiero się zaczynała.

 3. paca pisze:

  Horała jest tak głupi że myśli że za rok PiSS dalej będzie u władzy albo może nowy rząd będzie kontynuował to kretyństwo.
  Ale grunt to wyszarpnąć ile się da.

  • Rollo pisze:

   Tu nie chodzi o jego głupotę, tylko o to żeby jak najwięcej kasy nakręcić puki pisiory przy władzy…

 4. bobik pisze:

  Precz z pisowską propagandą.

 5. Anonim pisze:

  no przecie PREZES POLSKI powiedział że na to lotnisko dutków ni ma, atu panowie i panie dalej pracują z mozołem , aby ich konta bankowe nie wyschły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły