Czym jest wniosek „300+”?

Art. Sponsorowany

Dobry Start to jeden z rządowych programów, których celem jest wspieranie dzieci w ich rozwoju. Mają one możliwość otrzymania jednorazowego świadczenia finansowego w wysokości 300 złotych. Co warto wiedzieć o tym programie? Kto może złożyć wniosek, w jaki sposób to zrobić i do kiedy? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.

Co to jest 300+

„300+” to potoczna nazwa rządowego programu Dobry Start. Jest to jednorazowe świadczenie finansowe przysługujące uczącym się dzieciom, wypłacalne zależnie od statusu materialnego rodziny. Według zasad programu „300+” przysługuje każdemu dziecku do 20. roku życia, które rozpoczyna rok szkolny. Warto jednak dodać, że w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności może być ono wypłacane nawet do 24. roku życia.

Kto może złożyć wniosek „300+”?

Sprawdź wniosek 300+. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby dostać dofinansowanie. Po pierwsze – kto może złożyć wniosek? Przede wszystkim jest to rodzic. W sytuacji, kiedy dziecko posiada dwoje rodziców i oboje złożą wniosek, rozpatrzony zostanie ten złożony wcześniej. W przypadku, gdy dziecko mieszka z jednym rodzicem, wtedy wniosek powinien złożyć ten, który sprawuje faktyczną opiekę.

Oprócz rodziców prawo do złożenia wniosku ma również opiekun faktyczny dziecka. Jest to osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła wniosek o jego adopcję. Takie prawo ma również opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sąd powierzył opiekę. Co ważne – prawo do złożenia wniosku ma również pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców.

Co warto wiedzieć o procedurze składania wniosku „300+”?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że termin składania wniosków jest ograniczony. Tego rodzaju wnioski można składać przez większość roku, jednak warto monitorować terminy na stronie ZUS, ponieważ mogą one ulegać zmianie. Zazwyczaj termin obejmował kilka pierwszych miesięcy w roku, jednak tym razem upływa on 30 listopada 2023 roku.

Złożenie wniosku w terminie ma ogromne znaczenie, ponieważ program nie przewiduje ubiegania się o zaświadczenie za okres, który już minął. Z tego właśnie powodu ogromne znaczenie ma sprawdzanie aktualnych terminów na stronie ZUS i w ramach możliwości należy postarać się, aby zrobić to jak najszybciej. A w jaki sposób składa się tego typu wniosek?

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia z programu „300+” jest stosunkowo proste, jednak wymaga nieco staranności. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną za pomocą platformy Empatia ZUS. Można to także zrobić stacjonarnie, zanosząc ręcznie wypełniony wniosek do odpowiedniej placówki ZUS. Trzeba jednak wiedzieć, że aby złożyć wniosek drogą elektroniczną, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.