Czym jest Wigilia Bożego Narodzenia…

Region

24 grudnia to dzień Wigilii, która w tradycji chrześcijańskiej poprzedza Boże Narodzenie, czyli pamiątkę przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

Najpierw rozpoczyna się okres trzytygodniowego oczekiwania, czyli Adwent. W tym okresie, 6 grudnia przypada dzień św. Mikołaja, uwielbiany przede wszystkim przez dzieci. Wiadomo dlaczego… Każde z nich czeka na prezenty! Zgodnie z tradycją dniem poprzedzającym Boże Narodzenie i kończący czas Adwentu jest Wigilia. Wieczerzę rozpoczynamy w momencie, gdy z nieba spadnie pierwsza gwiazdka.

Najważniejszą chwilą podczas Wigilii jest wspólne dzielenie się opłatkiem. Wtedy w gronie rodzinnym wszyscy składają sobie życzenia. Oczywiście podczas Wigilii nie może zabraknąć wspólnego kolędowania czy dwunastu potraw. W zależności od regionu najpopularniejsze to: barszcz czerwony z uszkami, dania z karpia, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, kutia, paszteciki z grzybami, kasza przyrządzona na różne sposoby oraz kompot z suszonych owoców.

Choć dziś nieco już o nich zapominamy to Wigilia jest pełna przesądów. Podobno posiadają one dużą moc! W XIX w. wierzono, że tego dnia można ujrzeć osobę zmarłą w kończącym się roku. Dla takiego „przybysza” pozostawiano jedno miejsce. Obecnie przygotowujemy o jeden talerz więcej dla niespodziewanego gościa. Pamiętacie jak mamy mówiły wam, że jaka Wigilia taki cały rok? Dawniej wierzono, że nieposzanowanie święta może ściągnąć na siebie nieszcześcia. To dlatego nie warto się kłócić, a lepiej okazać życzliwość. Wiele osób zostawia też w portfelu łuskę karpia, która przynosi szczęście.

Wigilię kończy Pasterka, czyli uroczysta msza odprawiana o północy.

Co ciekawe, podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się na Litwie, Słowacji i w Czechach. Choć są pewne różnice. Zwyczaj łamania opłatkiem znany jest tylko nam oraz Litwinom. W innych krajach nie ma też postu ani Pasterki. W ten dzień w Angli prawie każda osoba pracuje. Holendrzy w ogóle nie obchodzą Wigilii, a i Belgowie coraz częściej zamieniaja ją na „uroczyste śniadanie”, podczas którego odprawiają ceremonie religijne i jasełka. Natomiast Francuzi za najważniejszy uznają obiad świąteczny – głównie z ostrygami, wędzonym łososiem i mięsem drobiowym. W Grecji tradycyjny zwyczaj to ozdabianie łodzi.

W innych krajach poza Europą również odbywają się Święta Bożego Narodzenia. W Boliwii w Wigilię święci się wcześniej wykonane figurki, a później całą noc trwa zabawa. Kolumbijczycy świętują już od 8 grudnia i zdobią krzewy. Z kolei mieszkańcy Panamy bardzo dużą uwagę przywiązują do lampek powieszonych za oknem, lecz nie ma u nich wigilijnej wieczerzy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Czym jest Wigilia Bożego Narodzenia…”

  1. Q pisze:

    Karpia spożywamy na pamiątkę wyrazu twarzy św. Józefa kiedy usłyszał że Maria spodziewa się dziecka.

  2. robot pisze:

    Boże Narodzenie – pierwszy przypadek in vitro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły