CPK wykupiła tylko 10 proc. potrzebnych pod lotnisko gruntów „Inwestycja nie jest zagrożona”

Region

Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy w 2027 r. Kłopot w tym, że spółka CPK do tej pory wykupiła zaledwie 10 proc. gruntów potrzebnych do budowy największego lotniska w Polsce.

O sprawie poinformował portal RMF24. Przypomnijmy Program Dobrowolnych Nabyć terenów potrzebnych pod budowę portu funkcjonuje już od dwóch lat. Jednak do tej pory spółka CPK wykupiła tylko dwieście hektarów gruntów. Tymczasem lotnisko ma zajmować w pierwszej fazie ponad dwa tysiące hektarów.

Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego podkreśla, że nie ma powodów do obaw. — Inwestycja nie jest zagrożona – zaznacza Horała.

„Do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) zgłosiło się dotychczas ponad 650 właścicieli nieruchomości. W listopadzie zanotowaliśmy największą dynamikę zgłoszeń od czasu rozpoczęcia programu w grudniu 2020 r. Etap wykonywania operatów szacunkowych, składania ofert, negocjacji, podpisywania protokołów uzgodnień, a docelowo zawierania umów dotyczy powierzchni już ponad 1500 ha” — tak rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk odpowiedział na pytania dziennikarzy RMF24.

Dlaczego CPK tak spokojnie podchodzi do sprawy?. CPK do połowy 2023 r. powinna otrzymać decyzję środowiskową dla inwestycji. Następnie wystąpi o wydanie decyzji lokalizacyjnej. — Do momentu tej decyzji mieszkańcy mogą sprzedać grunty dobrowolnie. Potem, jak zwykle przy tego typu inwestycjach, część mieszkańców będzie mogła być wywłaszczona oczywiście za godziwym odszkodowaniem – zapowiada Marcin Horała.

W praktyce oznacza to, że CPK po otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej otrzyma niejako narzędzia do wywłaszczania mieszkańców. Podobnie działają dziś zezwolenia na realizację inwestycji z rygorem natychmiastowej wykonalności. Te były wykorzystywane m.in. w przypadku budowy autostrady A2 czy tras S2 i S8. Wtedy drogowcy mogli wywłaszczyć właścicieli gruntów potrzebnych pod budowę dróg i ustalić odszkodowania dla właścicieli działek.

Przypomnijmy Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy w 2027 r. Rok później z lotniska mają wystartować pierwsze samoloty.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “CPK wykupiła tylko 10 proc. potrzebnych pod lotnisko gruntów „Inwestycja nie jest zagrożona””

  1. Jarek pisze:

    nieh żont buduje tu lotnisko i daje kase na bilety, chcemy latać tak jak bogacze z PO

  2. KomsomolskajaPrawda pisze:

    Rozwojowi Polski i nowym miejscom pracy my komuniści i antypolacy z „PO-KO-TRZASK.-2050 -Nowoczesna” mówimy stanowcze NIE !!! Bo wy polaczki jesteście narodem służalczym i macie pracować w Niemczech na szparagach albo w Rosji na Sybirze !
    Wolności się wam zachciało ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły