Co zrobić z choinką?

Region

Po Bożym Narodzeniu pozostały nam ciepłe wspomnienia i… (zapewne sypiące się już) choinki. Co z nimi zrobić?

Właściciele sztucznych choinek swoje drzewka mogą już spokojnie spakować i wrzucić do piwnicy, bądź na strych, aby czekała do następnego Bożego Narodzenia. Jednak w wielu domach stoją jeszcze żywe drzewka – co z nimi zrobić?

O ile jest to drzewko w doniczce, problem jest mniejszy, bo wystarczy posadzić ją w przydomowym ogródku. Należy ją jedynie odpowiednio zabezpieczyć i posadzić na wiosnę. Nie radzimy jednak sadzenia jej w lesie, ponieważ formalnie nie można sadzić lasu bez odpowiedniej zgody Lasów Państwowych.

W przypadku ciętego drzewka sprawa wygląda inaczej. Mimo że drzewko jest biodegradowalne, to w żadnym razie nie można jej wyrzucać gdzie popadnie, tym bardziej do lasu!

Samorządy organizują wywozy choinek. W Brwinowie odbiór drzewka będzie odbywał się wraz z odbiorem odpadów gabarytowych – należy to jednak wcześniej zgłosić telefonicznie (22 738 25 91) lub mailowo (zgk@brwinow.pl) do środy poprzedzającej wywóz odpadów gabarytowych. Choinki będą tu odbierane do końca lutego.

W Pruszkowie odbiór choinek odbędzie się w dniach 17 stycznia – 1 lutego. Tak jak w przypadku Brwinowa, będą one odbierane razem z gabarytami, po wcześniejszym zgłoszeniu do wydziału ochrony środowiska (tel. 22 735 87 99, 22 735 88 17, 22 735 87 86).

A jeśli chcecie, aby Wasze choinki jeszcze „zrobiły dobro”, oddajcie je… zwierzętom! Schronisko Pegasus w Musułach chętnie przyjmie drzewka. Sosny, jodły i świerki to nie lada przysmak dla kóz i lam. Choinki muszą mieć jeszcze igliwie na gałązkach i być pozbawione ozdób, brokatu i sztucznego śniegu. Najzdrowsze będą drzewka kupione w nadleśnictwach. Choinki można przywozić do Schroniska Pegasus w Musułach (ul. Folwarczna 3).

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Co zrobić z choinką?”

  1. walić ekogłoombooff pisze:

    macie problem ze starą choinką ? w tym celu zapraszam do mnie , posiadam ekologiczny kominek który szybko rozwiąże wasze problemy . dodatkowo zapach palonego igliwia wywoła u mnie wdzięczność za waszą pomoc – zasiądę z lampką wina własnej roboty i ugrzeję stopy przed ogniem myśląc o waszej naiwności .albo dzięki wam, to ja z małżonką zrobimy coś niejeden raz na dywaniku z futra dzików przed kominkiem . a kto powiedział że jestem żonaty ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły