Co z wydłużeniem linii WKD do Metra Centrum?

Region

W 2019 r. pojawiła się szansa na wydłużenie linii WKD do stacji Metro Centrum. Jak na ten pomysł zapatrują się władze województwa?

Wielu pasażerów podkreśla, że linia WKD powinna być wydłużona do stacji Metra Centrum. Dziś ostatni przystanek nosi nazwę WKD Śródmieście, choć znajduje się na wysokości… Dworca Centralnego. Podróżni, którzy chcą przesiąść się do pociągu lub metra zmuszeni są więc do dość długiego spaceru.

W 2019 r. pojawiła się szansa na wydłużenie linii WKD do stacji Metra Centrum. Co ciekawe to PKP Polskie Linie Kolejowe zaproponowały takie rozwiązanie WKD i jej właścicielom (Samorząd Województwa oraz gminy przez, które przebiega linia WKD). O decyzje w tej sprawie władze województwa zapytał radny sejmiku województwa Wojciech Zabłocki. — WKD, ani samorząd województwa mazowieckiego niestety nie podjęły tematu do tej pory, a minęły już ponad 2 lata. Projekt nadal można zrealizować przy przebudowie linii średnicowej i Al. Jerozolimskich – czytamy w interpelacji złożonej przez radnego.

Okazuje się, że niestety rozwiązanie zaproponowane przez PKP nie przypadło do gustu przewoźnikowi oraz wojewódzkim włodarzom. W ich ocenie fakt, że ruch pociągów WKD do stacji Metro Centrum miałby się odbywać po jednym torze jest nie do przyjęcia. — Proponowana przez PKP PLK koncepcja wydłużenia linii WKD powoduje powstanie wąskiego gardła w postaci przejazdu na końcowym odcinku wyłącznie po jednym torze (od aktualnej stacji Warszawawa Śródmieście WKD do hipotetycznie planowanej stacji WKD przy linii metra M1). Natomiast zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez WKD proponowany układ torowy na końcowym odcinku linii WKD m.in. z uwagi na przepustowość linii i efektywne prowadzenie ruchu kolejowego powinien zostać zakończony układem stacji czołowej z dwoma peronami, łącznie cztery krawędzie peronowe dla przyjmowania i odprawy pociągów – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że cześć terenów, po których miałby przebiegać tor ma nieuregulowany stan prawny własności gruntów. — Z uwagi na powyższe oraz ze względu na niewspółmierne szacowane koszty inwestycji w stosunku do ewentualnych korzyści transportowych, Zarząd Województwa Mazowieckiego w kwietniu 2021 r. podjął decyzję o nieangażowaniu środków finansowych na prace studialne dotyczące niniejszego projektu – dodają władze województwa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 14

14 odpowiedzi na “Co z wydłużeniem linii WKD do Metra Centrum?”

 1. grabczyk pisze:

  Wiadomo, że tam, gdzie „rządzą” komuchy, mam na myśli sejmik województwa mazowieckiego – „piniendzy ni ma i nie byndzie”. Zatem czekamy dalej niecierpliwie na koniec niechlubnych rządów struzika i jego kamaryli.

 2. Adam pisze:

  Przypomnijmy sobie ile „krawędzi peronowych” posiada obecna stacja końcowa. Jedną.

  Jak się nie chce czegoś robić to się wymyśla takie „dwa perony i cztery krawędzie”. Jakby się na to zgodzili, to okazałoby się, że mają być długości trzech składów WKD, albo pomalowane na złoto. A jeśli chodzi o jedną nitkę, to przecież do centrum mógłby jeździć np. co drugi skład. I tak byłoby lepiej niż jest teraz. Ale rozumiem, że za stację końcową lepiej jest mieć kloakę, która została tak jak wyglądała w 1975.

 3. KomsomolskajaPrawda pisze:

  Tak to jest jak w samorządach rządzą komuniści z PO-KO-NOWOCZESNA-TRZASK.-2050 bo Polacy nadal nie rozumieją kto jest kim w polityce . Gdyby decyzja zależała od PiS już dawno WKD miałaby ciąg dalszy…
  Obecna stacja końcowa WKD jest tak klaustrofobiczna i nieestetyczna, że powinna nazywać się Warszawa Śródmieście Szczury

 4. Teos pisze:

  Absurdalny pomysł, zamiast zwiększenia przepustowości i liczby pociągów, mielibyśmy odwrotna sytuację…. To tylko PiS może wymyśleć…

 5. ssda pisze:

  standardowo jak zawsze niedasie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły