Co z tramwajem przy WKD na Zachodnim?

Region

Przedsiębiorstwo Tramwaje Warszawskie otworzyło już oferty w sprawie budowy podziemnego przystanku. Okazuje się, że koszty realizacji tego przedsięwzięcia mogą być dużo wyższe.

O przetargu na budowę pierwszej w Warszawie podziemnej trasie tramwajowej pisaliśmy na początku kwietnia. Trasa tramwajowa o długości ok 1,6 km ma zacząć się pod Dworcem Zachodnim. Podróżni będą mogli wygodnie przesiąść się do tramwaju, ponieważ przystanek będzie połączony z przejściem podziemnym i dworcem. Z Zachodniego tramwaj pojedzie półkilometrowym tunelem pod parkiem Pięciu Sióstr.

Wylot tunelu znajdzie się między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., w okolicy ul. Szczęśliwickiej. Tory zostaną poprowadzone dalej ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. do ul. Grójeckiej. Tam zaplanowano węzeł rozjazdowy, na którym tramwaje będą mogły pojechać w kierunku centrum, Okęcia lub pętli Banacha. Czas przejazdu z ul Grójeckiej zajmie ok. 5 minut, a ze stacji metra Politechnika – ok. 15 minut.

Podziemny przystanek będzie przypominał stację metra, z pewnymi różnicami, m. in. wysokością peronów. Będzie on zlokalizowany w pobliżu peronów WKD, na poziomie -2, dzięki czemu pasażerowie będą mogli wygodnie, bez wychodzenia na zewnątrz, przesiąść się do tramwaju.

Projekt ten będzie realizowany w 2024 i 2025 roku. Wykonawca będzie miał 26 miesięcy na realizację zadania, od dnia podpisania umowy.

W ostatnim czasie zostały otwarte oferty złożone przez wykonawców. Wszystkie znacznie przekraczają założony budżet przeszło 276 mln zł. Najtańsza z nich opiewa na 345 mln zł, a kolejne na przeszło 362,6 mln zł, 365,5 mln zł, 382 mln zł, 416,3 mln zł, 448,6 mln zł. Najwyższa oferta przekracza założony budżet o 200 mln zł.

Tramwaje Warszawskie, które ogłosiły przetarg będą teraz analizować oferty. Po tym zostanie podjęta decyzja.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.