Co z planami poszerzenia A2?

Region

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jeszcze w tym roku chce ogłosić przetarg na przygotowania dokumentacji projektowej potrzebnej do poszerzenia autostrady A2 między Łodzią a Warszawą.

O planach związanych z budową dodatkowych pasów na autostradzie A2 mówi się już od dawna. Wszyscy zakładali, że GDDKiA przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej ogłosi w 2021 r. Tymczasem drogowcy postanowili rozpocząć inwestycje od… konsultacji rynkowych. – Taki projekt mamy pierwszy raz w Polsce, gdzie będziemy dobudowywali pasy pod dużym ruchem. W historii jeszcze takiego czegoś nie było, w związku z tym chcemy przeprowadzić te konsultacje na odpowiednim etapie. Na bazie konsultacji chcemy się do tego projektu jak najlepiej przygotować, tak aby czas realizacji inwestycji, dobór rozwiązań, jak również sama realizacja przebiegły jak najsprawniej, minimalizując uciążliwości dla kierowców oraz budowniczych – podkreślał w styczniu Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Konsultacje rynkowe już za nami Zakończyły się na przełomie kwietnia i maja. Jednak GDDKiA nadal nie ogłosiła postępowania przetargowego na wykonanie dokumentacji. Dlaczego trwa to tak długo?

– Poszerzenie A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią, to nie będzie taka zwykła rozbudowa, więc potrzebujemy trochę czasu, aby się do tego przygotować. Przeprowadziliśmy konsultacje, zgromadziliśmy materiał, który trzeba przełożyć na język postępowań publicznych. Chcemy ogłosić przetarg na projekt w tym roku – powiedział Szymon Piechowiak, rzecznik GDDKiA w rozmowie z PAP.

Co więcej jeśli prace projektowe pójdą zgodnie z planem to drogowcy zapowiadają, że przetarg na realizację inwestycji będzie można ogłosić pod koniec przyszłego roku.

Przypomnijmy. GDDKiA chce, by autostrada A2 docelowo miała dwie jezdnie po cztery pasy ruchu na odcinku Konotopa – Pruszków, a na dalszym odcinku aż do Łodzi po trzy pasy ruchu. To zwiększy przepustowość trasy oraz ułatwi szybki i bezpieczny przejazd miedzy Łodzią a Warszawą.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Co z planami poszerzenia A2?”

 1. Adaś pisze:

  Nich GDDKiA zrobi coś pożytecznego i zaprojektuje przy okazji rozbudowy węzeł z DW 720 w Brwinowie .

 2. dasfds pisze:

  I po co? Jeśli prawy pas będzie ciągle pusty?

  • Adam pisze:

   Wreszcie będzie można normalnie jeździć po autostradzie szambiarkami, dostawczakami, gruzami, a także będzie miejsce dla tych co się boją przekroczyć 70 km/h. Bo przecież do tej pory nie było środkowego pasa!

  • Aaa pisze:

   prawym można legalnie wyprzedzać, będzie pusty więc łatwiej będzie wyprzedzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły