Cmentarz w Pęcicach już po remoncie

Michałowice

Cmentarz z I Wojny Światowej w Pęcicach to jeden z ważniejszych zabytków na terenie gminy Michałowice. W ostatnim czasie przeszedł on remont inwestycyjno-zabezpieczający.

Cmentarz w Pęcicach znajduje się niedaleko pomnika-mauzoleum oraz zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego. W tym miejscu spoczywa 49 żołnierzy niemieckich i 218 rosyjskich z pierwszej wojny światowej, którzy polegli jesienią 1914. Doszło wówczas do rosyjskiego kontrataku, który odbił wieś, a miejscowa ludność została ostrzelana przez niemiecką artylerię. Pochowano tu także Polaka – Ignacego Tarczyńskiego – poległego w 1914 roku.

Nekropolia była w złym stanie. Na naprawę lub remont czekały m.in. betonowe ogrodzenie, dębowe krzyże na środku placu. Skradziona kilka lat temu brama i furtki czekały na odtworzenie.

Koszt remontu cmentarza oszacowano na 143 tys. zł. 70 tys. zł to dofinansowanie z Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Na koniec 2022 roku udało się zrealizować remont zabytkowego cmentarza. Odrestaurowano dwa drewniane krzyże, mogiła otrzymała nowe obrzeża, a ogrodzenie poprawiono. Wstawiono również nową bramę stylizowaną na I połowę XX wieku. Jej kształt uzgodniono z konserwatorem zabytków.

Z tego miejsca roztacza się ładny widok na gminę, tereny jeszcze nie przerośnięte zurbanizowaną tkanką. Jest pięknie. Miejsce w sam raz na spacer. Także zimowy – podsumowuje wójt Michałowic – Małgorzata Pachecka.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Cmentarz w Pęcicach już po remoncie”

 1. ,,twui,, detektyw pisze:

  piszę tak jak mówię, a mówię tak jak słyszę- merytorycznie

 2. detektyw ..... pisze:

  grabarzu , ręka mi drgnęła na skutek turbulencji w samolocie przelatującym nad,, Michałkowicami,, w relacji WORSOW – JACKOWO , z góry widać więcej i wyraź niej z poziomu podziemia gospodarczego

 3. detektyw inwektyw pisze:

  mały hohlik obrzeże nie 30 000 ,a 3000 zł

  • Grabarz pisze:

   Twoja polszczyzna to jeden wielki chochlik nieuku po wiejskiej podstawówce. Twój ograniczony umysł nie jest w stanie przyswoić nawet ojczystego języka. Nie dziwię się, że w Avondale kopałeś rowy.

 4. detektyw inwektyw pisze:

  byłem widziałem , brama wjazdowa +furtka w typie Castorama [ ok. 3000 zł ] , oczywiście zamknięta na głucho – zresztą niepotrzebna bo okalające ogrodzenie ma 50 cm wysokości , dwa drewniane krzyże [ niech będzie 2000 zł ], obrzeże betonowe mogił ok . 60 metrow bieżących x 30 zł/ m [ niech im będzie 30000 z transportem ] , trochę gałęzi udających faszynę z okolicznych zarośli [ 0 zł] , psełdo tynk – baranek ,pochlapane starą miotłą starego istniejącego ogrodzenia [ niech będzie 1000 zł ], acha oceniam że 2 panów przy założeniu że pracowali by uczciwie to zakończyli by prace po 3 tygodniach [ niech będzie 8000 ], to wszystko pani wójt , w pani imieniu pozwalam sobie zaprosić wszystkich mieszkańców powiatu pruszkowskiego do odwiedzenia tego miejsca a prywatnie zadam pytanie gdzie reszta kasy

  • Grabarz pisze:

   Oceniam, że jeżeli pracowaliby uczciwie zakończyliby edukację na znacznie wyższym etapie niż wiejska podstawówka. Ot pseudowykształcenie. Szlag ta kobyła żeby besser ciągła.

 5. Anonim pisze:

  więcej zdjęć by się przydało, 140 tysi to trochę sporo a na zdjęciu widać dwa krzyże i jakieś krawężniki ,byłem tam dwa razy i raczej to miejsce nie wymagało aż takich pieniędzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły