Cichy zabójca nie śpi. Uważajcie na czad!

Region

Nadszedł sezon grzewczy. To także czas, kiedy strażacy mają pełne ręce roboty – w ubiegłym sezonie wyjeżdżali do zdarzeń z tlenkiem węgla ok. 1,5 tysiąca razy! Czad zabija, ale można temu zapobiec – jak?

Tlenek węgla jest bezwonny i niewidoczny, dlatego też zyskał przydomek „cichego zabójcy”.Skąd bierze się czad w mieszkaniu? Poprzez zapchany lub nieszczelny komin, uszkodzony lub wadliwy piec grzewczy albo słabą wentylację.

Czad jest o tyle niebezpieczny, że uszkadza organizm od środka, bez gwałtownych, jednoznacznych objawów. Jak dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla? Wchłania się do organizmu poprzez drogi oddechowe i łatwo łączy z hemoglobiną. Utrudnia on transport tlenu do tkanek i przez to zostają one niedotlenione. Prowadzi to do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Najwrażliwszym na to jest ośrodkowy układ nerwowy. Duże stężenie czadu powoduje szybką śmierć.

Jakie są objawy zaczadzenia? Pierwsze z nich to zawroty głowy, mdłości, wymioty i ogólne osłabienie. Następnie ból głowy się nasila, pojawia się senność, zaburzenia równowagi i świadomości. Najbardziej charakterystycznym objawem jest czerwone zabarwienie skóry, przyspieszenie oddechu, trudności z oddychaniem, przyspieszenie akcji serca, drgawki.

W takim wypadku należy niezwłocznie przewietrzyć wszystkie pomieszczenia. Dobrze jest też zasięgnąć porady lekarza.

Aby zapobiec tragedii warto zaopatrzyć się w odpowiednie czujniki wykrywające czad – ale uwaga – z legalnego, sprawdzonego źródła! Należy też wykonywać regularne przeglądy urządzeń grzewczych i czyścić komin. Sprawdzajmy regularnie wentylację. Tych kilka prostych kroków może uchronić nas od nieszczęścia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Cichy zabójca nie śpi. Uważajcie na czad!”

 1. KomsomolskajaPrawda pisze:

  …co za bzdurny wykład o czadzie, jakoś 100 i 200 , 300, 400 i więcej lat temu ten CZAAAD… nikogo nie zabił, a teraz zabija 🙂 ?
  Nie dajcie się ogłupiać !
  To oczywiste, że lepiej jakby wszyscy palili gazem ale problem w tym, że ruskie kurek zakręcili więc powinniśmy palić alternatywnymi paliwami, np. drewnem.
  A STRAŻY MIEJSCKIEJ NIC DO TEGO KTO CZYM PALI , BYLE NIE BYŁY TO OPONY ALBO PLASTIK

 2. paca pisze:

  A jeszcze coś. Niektórzy burmistrzowie rozdają za darmo czujniki czadu za darmo. Starszym, biednym, zacofanym powinno się dać, zamontować i poinstruować a nie z góry.

 3. paca pisze:

  Należy, trzeba itd itp. Pieprzenie w bambus. Czy ktoś kto nie ma na opał wezwie kominiarza ?
  A więc rozgarnięty elektoracie – palta czym chceta. Darwinizm nie istnieje. Jest tylko wola Boga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły