Chciał zarobić na kryptowalutach, oszukali go na 230 tys. zł

Grodzisk Maz.

Mieszkaniec grodziskiej gminy chciał zarobić na kryptowalutach. Za pośrednictwem strony internetowej wpłacił dwukrotnie pieniądze, ale zamiast zarobić, stracił… 230 tys. zł!

Policjanci regularnie przyjmują zgłoszenia związane z oszustwami dotyczącymi inwestycji w kryptowaluty i surowce naturalne. Najgorsze jest to że łupem przestępców padają duże sumy pieniędzy. — W większości przypadków pokrzywdzeni sami znaleźli reklamy w Internecie, gdzie osoby znane publicznie miały reklamować i zachęcać do inwestycji w kryptowaluty, czy surowce naturalne. Osoby niczego nieświadome wypełniały formularz kontaktowy i wysyłały go. Bardzo szybko zgłaszała się telefonicznie osoba podająca się za doradcę finansowego lub brokera i tak kierowała rozmową, aby najpierw zachęcić osobę do zainwestowania swoich środków, a następnie przejąć nad nimi kontrolę – opisuje asp. Katarzyna Zych, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.

Następnie oszuści proponują zainstalowanie specjalnej aplikacji lub w trakcie rozmowy dążą do uzyskania kodów i haseł do kont bankowych, a nawet namawiają na wykonania dobrowolnych wpłat na konta przestępców. Często taki proceder trwa kilka tygodni czy miesięcy i gdy już osoba zdecyduje się na wypłatę rzekomo zarobionych w inwestycjach środków okazuje się, że trzeba wpłacić kolejne środki, żeby doszło do wypłaty już zainwestowanych albo kontakt z tzw. doradcą finansowym się urywa.

Na jeden z tych scenariuszy nabrał się mieszkaniec grodziskiej gminy, który „zainwestował” i w ten sposób stracił aż 230 tys. zł.

Grodziscy policjanci ostrzegają i radzą, jak uchronić się przed tego rodzaju oszustwami:
nie instaluj na prośbę „konsultanta”, doradcy finansowego czy nawet pracownika banku lub innych instytucji finansowych dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
chroń swoje dane i nie przesyłaj nikomu skanów lub zdjęć dowodu osobistego;
nie daj się nabrać na „jedyną taką okazję”, duże zyski z inwestycji, czy niespodziewaną wygraną;
sprawdź przed pierwszą wpłatą, czy giełda, na której chcesz inwestować, w ogóle istnieje i nie kieruj się emocjami przy inwestowaniu własnych pieniędzy.

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Chciał zarobić na kryptowalutach, oszukali go na 230 tys. zł”

  1. zed pisze:

    Dobrze, że takie artykuły opisują realne zagrożenie straty dużych pieniędzy. W internecie jest kilka analiz tego procederu. W tle Ukraińcy i Rosjanie a panienka z Moskwy kreuje nowe domeny internetowe i zaufane strony. Dziwi, że szacowne portale przykładowo onet czy wp tolerują reklamy skryptowe tych gierojów, które udają materiały własne portali. Naganiacze dzwonią z komórek, kreują instytucje podobne do państwowych np. Komitet Nadzoru Finansowego i to działa miesiącami, nawet pozycjonują się w wyszukiwarkach powyżej oryginałów. Przecież są instytucje powołane do dbania o bezpieczeństwo informatyczne. Sprawne działanie, blokowanie i kary zniszczą ten biznes w tydzień. A w rzeczywistości działają od wielu lat i kradną coraz większe pieniądze.

  2. Anonim pisze:

    De-bil. Tyle o tym piszą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły