Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie

Michałowice

W Komorowie, na terenie placu Markowiczów, przy ulicy Kolejowej powstanie długo wyczekiwane Centrum Inicjatyw Kulturalnych. 28 czerwca br. wójt Małgorzata Pachecka podpisała umowę z wykonawcą na jego budowę.

„Dzisiaj podpisaliśmy umowę na budowę Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie.

Czekaliśmy na ten dzień 2 dekady.

Budynek będzie miał 852 m2 i składa się z 5 brył, o różnych funkcjach, połączonych niższym holem otwartym w każdą stronę. Zrealizujemy projekt biura architektonicznego PLAN wyłoniony w konkursie architektonicznym (II nagroda).

Lecz nie o budynek tu chodzi. Chodzi o mieszkańców, o kulturę, dobrze spędzony czas, wspólnotę i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Ten budynek, ta inicjatywa będzie sercem lokalnej społeczności.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam projekt „domu kultury” w Komorowie miał postać rysunku na papierowej serwetce. Narysował go prof. Andrzej Tyszka, a przyniosła Lidia Kulczyńska-Pilich. Był bardzo ambitny. Współczesny projekt też jest ambitny, łączy w inny sposób. „To mały, ale wymagający budynek” powiedział mi prezes firmy MPJ Spółka z o.o. – p. Marcin Sawicki, którym podpisywałam dzisiaj umowę.

Podpisywałam ją w imieniu Mieszkańców Gminy Michałowice, wśród których szczególnie chciałabym wymienić kilkanaście osób, które od 2002 roku zabiegały o jego powstanie: Lidia Kulczyńska-Pilich, Agnieszka Kaczorowska, Małgorzata Brykalska, Dorota Bagińska i Wojciech Bagiński, Aurelia Zalewska, Hanna Barlak, Michał Jeżewski, Maciej Polarczyk, Joanna Kowalczyk, Marek Biskot i wiele innych osób, z których każdej z osobna i wszystkim łącznie bardzo dziękuję za wytrwałość i inspirację. A radnym gminy za mądre głosowanie.

Na zakończenie jeszcze jedne podziękowania – dla Zarządu Sejmiku Województwa Mazowieckiego z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele oraz dla radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego, że dostrzegli, iż jest to obiekt, który warto dofinansować ze środków woj. mazowieckiego z instrumentu inwestycji ważnych dla rozwoju województwa mazowieckiego. Otrzymaliśmy 2 miliony złotych i z przyjemnością je wykorzystamy w tej inwestycji”.

Wójt Gminy Michałowice,

Małgorzata Pachecka

Podstawowym założeniem nowopowstającego obiektu w Komorowie jest stworzenie miejsca dla mieszkańców gminy, które będzie zachęcało do wzajemnych spotkań i organizacji wydarzeń kulturalnych. Będzie dawało możliwości aktywnego spędzenia czasu, a także będzie pobudzało relacje sąsiedzkie. Inwestycja zostanie zrealizowana na podstawie projektu, który zajął II miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną, autorstwa Natalii Wilczak, Małgorzaty Wiśniewskiej i Marka Kucińskiego. Budynek, wraz z przyległym parkiem, poprzez swoją skalę, formę i użyte materiały wpisze się w kameralny charakter zabudowy Komorowa.

Będzie to budynek jednokondygnacyjny, parterowy, w całości dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, będą w nim zastosowane także rozwiązania ułatwiające poruszanie się osobom niedowidzącym. Bryła budynku w projekcie została rozbita na mniejsze, niezależne części, każda z tych części stanowić będzie wizualnie i funkcjonalnie osobny budynek. Elementem łączącym poszczególne budynki i pomieszczenia będzie hol. Wysokość budynku, w części gdzie przewidziany jest hol, będzie obniżona w stosunku do pozostałych budynków, co będzie podkreślało ich autonomiczność, ponadto zróżnicowanie wysokości pomiędzy budynkami pozwoli na wprowadzenie naturalnego światła do wnętrz poszczególnych pomieszczeń.

Rozbicie bryły budynku na mniejsze części da możliwość zachowania wszystkich istniejących drzew na działce. Do budynku prowadzić będą cztery osobne wejścia, wejście główne usytuowane będzie od ulicy Kolejowej. W budynku zaplanowano sale na zajęcia ruchowe, warsztaty i spotkania, wraz z pomieszczeniami magazynowymi, salą projekcyjną, widowiskową, kawiarnię, a także hol z szatniami, pomieszczenia biurowe, techniczne oraz socjalne oraz toaletę publiczną dostępną z zewnątrz. Bezpośrednio przy budynku zlokalizowane będą miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz plac zabaw dla dzieci.

Inwestycja będzie realizowana przez firmę MPJ sp. z o.o. z Warszawy, wartość przetargu realizowanej inwestycji opiewa na kwotę 13 348 179,17 zł. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2024 roku.

 

Biuletyn Gminy Michałowice

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.