Cenne znalezisko na grodziskim deptaku

Prace remontowe na grodziskim Placu Wolności trwają. Przy tej okazji odnaleziono głaz, który stanowił podstawę oryginalnego Pomnika Wolności.

Część pomnika została odnaleziona podczas prac operatora koparki. Po pracach konserwatorskich głaz powrócił na pierwotne miejsce obelisku.

Przytaczamy historię pomnika za grodziskim historykiem, Łukaszem Nowackim. Oryginalny obelisk wybudowano na rynku Grodziska Mazowieckiego w 1919 roku, w pierwszą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie w tym miejscu odbywały się uroczystości miejskie. Z pierwszym dniem wojny został on zniszczony podczas bombardowania z powietrza.

Zachowane fotografie obelisku pozwoliły go odtworzyć w 1984 roku. Zmieniono wówczas jego lokalizację sprzed tzw. Miejsca Straceń. Znalezisko powróciło na swoje miejsce – na wysokości kamienicy z nr. 14.

O „Miejscy Straceń” mówi Łukasz Nowicki – Kamienica przy pl. Wolności 14 została wzniesiona w pierwszej dekadzie XX wieku w zachodniej pierzei ówczesnego Rynku. W latach 30. XX w., gdy plac nosił imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, dom był własnością małżeństwa Kazimiery i Stanisława Włodków. Wówczas w kamienicy znajdowała się apteka prowadzona przez rodzinę Włodek – znanych grodziskich farmaceutów. W listopadzie 1943 r. pod ścianą kamienicy miała miejsce egzekucja dokonana przez okupantów niemieckich na 20 Polakach, więźniach Pawiaka – do dziś w murze okalającym tzw. Miejsce Straceń widoczne są ślady po kulach.

Co ciekawe, w aptece Włodków pracowała córka Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów – Maria. Związała się jeszcze bardziej z rodziną farmaceutów, wychodząc za mąż za Stanisława Włodka, syna właścicieli apteki.

W okresie powojennym, aż do czasów współczesnych, w kamienicy swoje miejsce znalazły rozmaite sklepy i zakłady usługowe – dodaje Nowicki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Cenne znalezisko na grodziskim deptaku”

  1. ? pisze:

    Zachowane fotografie obelisku pozwoliły go odtworzyć w 1984 roku. Zmieniono wówczas jego lokalizację sprzed tzw. Miejsca Straceń. Znalezisko powróciło na swoje miejsce – na wysokości kamienicy z nr. 14.

    Szkoda że nie można zobaczyć tych zdjęć?
    Czy może można?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Grill gazowy