Brwinowski staw jak nowy [FOTO]

Zakończył się właśnie I etap renaturyzacji stawu centralnego w Parku Miejskim w Brwinowie. Prace trwały przez wrzesień i październik. Kolejne etapy są zapowiadane na przyszły rok.

W sierpniu pisaliśmy o rozpoczęciu rewitalizacji stawu w brwinowskim parku. To jedno z 80 zadań inwestycyjnych w 2022 roku. Kilka dni temu burmistrz Arkadiusz Kosiński poinformował o zakończeniu pierwszego etapu prac. Były one przeprowadzane w jego centralnej części.

Co konkretnie wykonano? Przede wszystkim usunięto powalone i połamane drzewa z okolic stawu. Dno akwenu oczyszczono z mułu specjalną maszyną, która równomiernie i precyzyjnie zgarnęła osad, nie uszkadzając dna pierwotnego. Dzięki niej udało się także wykonać tę pracę bez wzruszania dna i zwiększania zmętnienia wody. Zbiornik obsadzono roślinami, zamontowano napowietrzacz (pływak z pompą), a na koniec wprowadzono naturalny preparat do oczyszczania akwenów.

Staw został oczyszczony, odmulony a na jego brzegach posadziliśmy rośliny wodnolubne. Do tego do wody wpuściliśmy bakterie, które mają za zadanie „wyżerać muł” a na płytkim stawie pływa aerator, który ma napowietrzać wodę – podsumowuje Kosiński.

Nie poddano całego stawu renaturyzacji na raz ze względu na… kaczki. Gdyby prace zostały przeprowadzone na całym stawie, przepłoszyłoby to ptaki. Podczas prowadzenia prac na stawie centralnym, zwierzęta żerowały na drugiej części. W przyszłym roku, kiedy renaturyzacji poddana będzie część od ul. Sochaczewskiej i Ogrodu Botanicznego, kaczki będą mogły przenieść się na zrewitalizowaną część.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Brwinowski staw jak nowy [FOTO]”

 1. Q pisze:

  To nic nie da za dużo drzew z których liście spadają do stawu .

 2. Brwinowianin pisze:

  Tymczasem czas zwrócić uwagę na fakt, że wkraczamy w porę roku wiecznego syfu na drogach i szarości aż po miesiąc luty, który będzie mniej szary, ale równie zasyfiały …
  Oczywiście mam na myśli brak sprzątania ulic w okresie jesienno- zimowo -wiosennym !
  Dlaczego liście nie zostały sprzątnięte z ulic tylko zgniłe wymieszały się z błotem zapychając studzienki odwodnieniowe ulic ???
  Jest to już coroczna i powtarzająca się historia z tym zaniedbywaniem infrastruktury !
  Bo zbudować to jedno, ale potem trzeba o to jeszcze zadbać !
  Ostatnio wizytowałem również TEMINAL Brwinów HUPAC, dokąd poprowadzono nową drogę wraz z szerokim chodnikiem , z którego wyrasta już trawa, a przy krawężnikach zaczyna rosnąć zielsko.
  A w ogóle to o co chodzi z tym terminalem ? Dlaczego nie funkcjonuje ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły