BOM Mazovia: Zielona obwodnica Grodziska Mazowieckiego

Region

Jeszcze tylko do 18 czerwca można oddawać głosy na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W puli zgłoszonych projektów są również te z naszego regionu. Postanowiliśmy przybliżyć każdy z nich.

W tegorocznej edycji BOM do wydania jest 25 mln zł. A zasady głosowania są bardzo proste: Każdy głosujący może zagłosować maksymalnie na 2 projekty: na jeden projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden projekt z puli podregionalnej. Głos oddany tylko na jeden projekt też jest ważny.

W pierwszej kolejności będziemy prezentować projekty z puli podregionalnej, które mają zostać zrealizowane w naszym rejonie.

362. Zielona obwodnica Grodziska Mazowieckiego

Projekt przewiduje posadzenie 300 szt. dużych drzew oraz stworzenie pasa piętrowej zieleni izolacyjnej o powierzchni całkowitej ok. 2000 m2.

Obwodnica Grodziska Mazowieckiego została uruchomiona na początku 2023 roku. Ma 7 km długości i umożliwia dogodny dojazd od autostrady A2 do drogi szybkiego ruchu S8, z pominięciem miasta. Niestety, w zakresie inwestycji nie przewidziano żadnej zieleni.
Zieleń przydrożna pełni ważną rolę w lokalnym ekosystemie: wychwytuje i filtruje zanieczyszczenia powietrza, tłumi hałas, zmniejsza siłę wiatru, pomaga obniżać temperaturę, przeciwdziała lokalnym podtopieniom i zawiewaniu śniegu na jezdnię oraz działa kojąco na wzrok. Jest potrzebna nie tylko mieszkańcom i użytkownikom okolicznych terenów, ale również kierowcom przejeżdżającym przez obwodnicę.

Projekt zakłada zastosowanie gatunków drzew odpowiednich do trudnych warunków miejskich oraz do rodzaju gleby, w jakiej zostaną posadzone. Mogą to być np.: lipy, klony, sosny, jesiony czy jarząby, które świetnie sprawdzają się w zieleni przydrożnej. Minimalne parametry sadzonek to 18 cm obwodu pnia oraz 4 m wysokości. Jest to konieczne, aby już w pierwszym roku po posadzeniu drzewa dobrze pełniły funkcje fitoremediacyjne. Szpalery drzew będą uzupełnione przez grupy krzewów dobrane wielkością w taki sposób, aby tworzyły piętrową barierę dla hałasu i zanieczyszczeń. Gatunki nadające się do tego celu to np.: dereń, tawuła szara, róża dzika i róża pomarszczona, wierzba purpurowa, czy śnieguliczka. Są to też gatunki, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji i znoszą okresowe susze. Minimalne parametry sadzonek krzewów to 80 cm wysokości, uprawiane w pojemniku o rozmiarze C5.

Proponowana lokalizacja nasadzeń to szerokie pasy gruntu dzielące główną jezdnię obwodnicy od dróg „serwisowych” oraz obszary w pobliżu skrzyżowań. Dokładne miejsca sadzenia drzew i krzewów, zgodne z zasadami widoczności i bezpieczeństwa ruchu drogowego, określi dokumentacja projektowa.

Projekt ma przede wszystkim służyć okolicznym mieszkańcom, którzy najmocniej odczuwają uciążliwość hałasu z obwodnicy i zanieczyszczeń powietrza. Jego realizacja przyniesie korzyści również kierowcom – szpalery z drzew i krzewów, poprzez zmniejszenie podmuchów wiatru i przeciwdziałanie zawiewaniu jezdni śniegiem, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa ruchu.

Pozostałe projekty:
36. Projekt i budowa brakującego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej na DW 721 w miejscowości Sękocin Las
125. Festiwal im. Wojciecha Młynarskiego w Komorowie
134. Doświetlone przejścia – poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach wojewódzkich w Brwinowie, Czubinie, Domaniewie, Kaniach i Otrębusach
176. Bezpieczne przejścia dla pieszych na drogach wojewódzkich w Gminie Brwinów
237. Zakup karetki dla mieszkańców miasta Pruszkowa i okolic
334. Zakup i montaż defibrylatorów AED w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej Sp. z o.o. oraz produkcja spotu promującego pierwszą pomoc
357. Mazowiecki Festiwal nad Raszynką. Razem tworzymy Mazowsze!
362. Zielona obwodnica Grodziska Mazowieckiego
384. „Wielka Kuchnia na Mazowszu” – warsztaty kulinarne
387. Zajęcia z końmi jako sposób obniżenia poziomu stresu
455. Stop depresji u dzieci – Różne aspekty i sposoby walki.

W puli ogólnowojewódzkiej (wybraliśmy te ściśle związane z naszym regionem, zachęcamy jednak do zapoznania się z pełną listą)
110. Kampania edukacyjno-promocyjna na rzecz walki z ubóstwem energetycznym na Mazowszu (udział Piastowa)
113. VeloMazovia Południe – rowerowy szlak południowego Mazowsza(gminy z pow. pruszkowskiego i grodziskiego)
121. Wiata piknikowa, plac zabaw i urządzenia rekreacyjne street workout-u przy boisku wielofunkcyjnym (udział Pruszkowa)
146. Poprawa bezpieczeństwa i estetyki w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej 720 – rondo Armii Krajowej w Nadarzynie.
322. Rewitalizacja terenów spacerowo-rekreacyjnych, modernizacja oświetlenia oraz montaż wiat rowerowych przy Szpitalu Tworkowskim
344. Zielone Mazowsze (zagospodarowanie terenu wokół siedziby „Mazowsza”).

 

Pełna lista projektów jest dostępna tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.