BOM Mazovia: Defibrylatory AED w pociągach WKD

Region

Jeszcze tylko do 18 czerwca można oddawać głosy na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W puli zgłoszonych projektów są również te z naszego regionu. Postanowiliśmy przybliżyć każdy z nich.

W tegorocznej edycji BOM do wydania jest 25 mln zł. A zasady głosowania są bardzo proste: Każdy głosujący może zagłosować maksymalnie na 2 projekty: na jeden projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden projekt z puli podregionalnej. Głos oddany tylko na jeden projekt też jest ważny.

W pierwszej kolejności będziemy prezentować projekty z puli podregionalnej, które mają zostać zrealizowane w naszym rejonie.

334. Zakup i montaż defibrylatorów AED w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej Sp. z o.o. oraz produkcja spotu promującego pierwszą pomoc

Projekt polega na zakupie oraz zainstalowaniu w 21 pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej sp. z o.o. ogólnodostępnych defibrylatorów oraz produkcji spotu edukacyjnego, będącego instruktażem pierwszej pomocy z użyciem urządzenia jak również promocją postawy społecznej ukierunkowanej na potrzebę niesienia pierwszej pomocy.

Obecność w pociągach urządzeń umożliwi udzielenie pierwszej pomocy każdemu kto znajduje się w pojeździe lub na peronie. Defibrylator poprowadzi osobę obsługującą, która będzie podążać za wskazówkami. Ponadto urządzenie nada odpowiednie tempo ucisków klatki piersiowej. Spot edukacyjny, wyświetlany we wszystkich pociągach WKD przybliży podróżnym wiedzę w zakresie czynności niezbędnych do ratowania życia, zobrazuje działanie oraz skuteczność defibrylatora. Niezwłoczna reakcja świadków zdarzenia, zweryfikowanie stanu osoby poszkodowanej a w razie potrzeby podjęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej ma kluczowe znaczenie dla uratowania życia ludzkiego. Obecność w pojazdach defibrylatora sprawia, iż akcja ratownicza przebiegać będzie pewniej i skuteczniej, co przekłada się na poprawę ochrony zdrowia i życia znacznej części mieszkańców Województwa.

Linia obsługuje mieszkańców Województwa Mazowieckiego z miejscowości położonych pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim/Milanówkiem a centrum Warszawy, przebiega przez obszar trzech powiatów: m.st. Warszawy, pruszkowskiego i grodziskiego, w tym 2 dzielnic Warszawy oraz 6 gmin: Warszawa Ochota, Warszawa Włochy, Michałowice, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Milanówek i Grodzisk Mazowiecki. Z usług WKD korzysta w ciągu roku kilka milionów mieszkańców (zgodnie z informacjami zawartymi na stronie internetowej przewoźnika w 2020 r. przewiezionych zostało 4 615 738). Mając na uwadze powyższe realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia standardów ochrony życia i zdrowia mieszkańców Województwa Mazowieckiego korzystających z usług przewoźnika jak również podniesie poziom wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy

Pozostałe projekty:
36. Projekt i budowa brakującego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej na DW 721 w miejscowości Sękocin Las
125. Festiwal im. Wojciecha Młynarskiego w Komorowie
134. Doświetlone przejścia – poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach wojewódzkich w Brwinowie, Czubinie, Domaniewie, Kaniach i Otrębusach
176. Bezpieczne przejścia dla pieszych na drogach wojewódzkich w Gminie Brwinów
237. Zakup karetki dla mieszkańców miasta Pruszkowa i okolic
334. Zakup i montaż defibrylatorów AED w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej Sp. z o.o. oraz produkcja spotu promującego pierwszą pomoc
357. Mazowiecki Festiwal nad Raszynką. Razem tworzymy Mazowsze!
362. Zielona obwodnica Grodziska Mazowieckiego
384. „Wielka Kuchnia na Mazowszu” – warsztaty kulinarne
387. Zajęcia z końmi jako sposób obniżenia poziomu stresu
455. Stop depresji u dzieci – Różne aspekty i sposoby walki.

W puli ogólnowojewódzkiej (wybraliśmy te ściśle związane z naszym regionem, zachęcamy jednak do zapoznania się z pełną listą)
110. Kampania edukacyjno-promocyjna na rzecz walki z ubóstwem energetycznym na Mazowszu (udział Piastowa)
113. VeloMazovia Południe – rowerowy szlak południowego Mazowsza(gminy z pow. pruszkowskiego i grodziskiego)
121. Wiata piknikowa, plac zabaw i urządzenia rekreacyjne street workout-u przy boisku wielofunkcyjnym (udział Pruszkowa)
146. Poprawa bezpieczeństwa i estetyki w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej 720 – rondo Armii Krajowej w Nadarzynie.
322. Rewitalizacja terenów spacerowo-rekreacyjnych, modernizacja oświetlenia oraz montaż wiat rowerowych przy Szpitalu Tworkowskim
344. Zielone Mazowsze (zagospodarowanie terenu wokół siedziby „Mazowsza”).

Pełna lista projektów jest dostępna tutaj.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “BOM Mazovia: Defibrylatory AED w pociągach WKD”

  1. Czeri pisze:

    No nie wiem ludności powinna być przeszkolona w tym zakresie co powinien zawierać instruktaż używania tego urządzenia.
    Jeśli tego nie ma to powinna być kara rozumiem, że wszystko powoli się rozwija ale niektórzy tego nie mieli czyli przeszkolenia i tych podobnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły