Bezpłatne badania mammograficzne

Michałowice

Akcja bezpłatnych badań mammograficznych ponownie wraca do gminy Michałowice.

Jaki nowotwór złośliwy jest najczęściej wykrywany u kobiet? Według szacunków, w krajach rozwiniętych jeden na cztery przypadki zachorowań to rak piersi. Jednak z chorobą można walczyć. Aby obrona była skuteczna należy wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Obecnie mammografia to jedna z najlepszych metod wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40 roku życia. Badanie to, daje szansę na wykrycie bardzo małych guzków, nawet kilkumilimetrowych, a nawet tzw. zmian bezobjawowych – zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby.

Ale czy mammografia jest bolesna? – Badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się, aby badanie to przeprowadzać w I fazie cyklu miesiączkowego (około 10. dnia cyklu), wtedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk – czytamy na stronie organizatora badania.

Aby je przeprowadzić pacjentka musi rozebrać się do pasa. Samo badanie trwa kilka minut i polega na wykonaniu czterech zdjęć – po dwa ujęcia każdej piersi – w podstawowych dwóch projekcjach, górnej i dolnej oraz skośnej. W czasie badanie pierś zostaje ułożona na stoliku aparatu mammograficznego, a następnie dociśnięta do urządzenia przy pomocy przeźroczystej płytki. Ucisk nie uszkadza piersi, ani nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, natomiast pomaga uzyskać wyraźniejszy obraz piersi.

Już 10 sierpnia panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać bezpłatną mammografie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Miejsce: ul. Aleja Powstańców Warszawy 2 w Regułach
Rejestracja: Mammo-Med: (58) 325 76 02 lub 05

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.