Jesień to czas, kiedy dni stają się coraz krótsze, a zmienna pogoda utrudnia codzienne funkcjonowanie. Deszcz i ciemność to niełatwe warunki, szczególnie dla kierowców i pieszych. Dlatego właśnie teraz, w tej porze roku, szczególnie ważna jest ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię.
Przejścia dla pieszych – miejsca, gdzie trzeba uważać
Przejścia dla pieszych to jedne z najbardziej newralgicznych miejsc na drodze. Chociaż piesi mają pierwszeństwo przy wchodzeniu na pasy, warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Kierowca nie zawsze ma możliwość zauważenia pieszego. Zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
Jesienią widoczność na drodze znacząco się pogarsza. Gdy pada deszcz, a wieczory zapadają wcześniej, pieszy staje się mniej widoczny dla kierowcy. Problemem jest również ubiór. Ciemne ubrania, które często wybieramy w zimnych miesiącach, sprawiają, że pieszy jest prawie niewidoczny. Sytuacja ta staje się jeszcze bardziej niebezpieczna, gdy na przejściu znajduje się dziecko – ze względu na mniejszy wzrost kierowcy mogą go łatwiej przeoczyć.
W związku z tym apelujemy do wszystkich mieszkańców Pruszkowa – bądźcie ostrożni! Niezależnie od tego, czy przechodzicie przez ulicę na przejściu dla pieszych, czy też prowadzicie pojazd, warto zawsze zachować czujność. Kierowcy powinni zwalniać przed przejściami, a piesi powinni upewnić się, że zostali zauważeni.
Doświetlanie przejść dla pieszych w Pruszkowie
Aby zwiększyć bezpieczeństwo, władze Pruszkowa podejmują dodatkowe działania. Urząd Miasta zadbał o doświetlenie najbardziej uczęszczanych przejść dla pieszych w mieście. Dobrze oświetlone przejścia sprawiają, że piesi są lepiej widoczni, a kierowcy mają więcej czasu na reakcję.
Obecnie doświetlonych jest już 10 przejść dla pieszych w różnych częściach Pruszkowa. Są to:
ul. Ewy przy ul. Andrzeja,
Al. Niepodległości (wejście do Parku Sokoła),
ul. Chopina przy ul. Szczęsnej,
ul. Chopina przy Przedszkolu Miejskim Nr 3,
ul. Drzymały przy ul. Niecałej,
ul. Kubusia Puchatka przy Szkole Podstawowej Nr 3,
ul. Akacjowa przy ul. Dębowej,
ul. Ludwika Waryńskiego przy Parkingu Park & Ride,
Te miejsca są już odpowiednio doświetlone, co zwiększa bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierowców.
Jednak to nie koniec działań w tym zakresie. W 2025 roku planowane jest doświetlenie kolejnych przejść. Na liście miejsc, które zostaną lepiej oświetlone, znajdują się:
ul. Pogodna na odcinku od ul. B. Prusa do ul. Targowej,
ul. Helenowska w obrębie ul. Jasnej,
ul. Obrońców Pokoju przy Szkole Podstawowej Nr 8,
ul. Chopina w obrębie ul. Moniuszki.
Dodatkowo, na wniosek Urzędu Miasta, Powiat Pruszkowski zadeklarował, że doświetli dwa przejścia dla pieszych na ul. Armii Krajowej. Chodzi o przejścia na drodze powiatowej nr 3116W, leżące pomiędzy ulicą Polną a ul. Lipową.
Bezpieczne przejścia dla pieszych to priorytet, szczególnie jesienią, gdy warunki atmosferyczne są trudne. Piesi powinni zachować szczególną ostrożność, upewnić się, że są widoczni, a kierowcy muszą zwracać uwagę na osoby przechodzące przez ulicę. Władze Pruszkowa aktywnie działają, by zwiększyć bezpieczeństwo w mieście, doświetlając najbardziej uczęszczane przejścia dla pieszych. Przypominamy – ostrożność na drodze to obowiązek nas wszystkich!
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Kiedy na Żbikowie pojawią się doświetlone przejścia dla pieszych???
Podsumowując, poza durnymi wstawkami które mają na celu w obrzydliwy sposób przerzucić odpowiedzialność kierowców na pieszych, akcja jest jak najbardziej na plus. Nie kazdy ma najnowsze ledy i systemy które wykrywają pieszych nawet jak są niewidoczni gołym okiem w samochodzie, bo nie każdy dba o bezpieczeństwo, więc trzeba tym słabszym kierowcą pomagać do czasu aż uda się ich wygonić z dróg żeby te mogły stać się bezpieczne.
„Ciemne ubrania, które często wybieramy w zimnych miesiącach, sprawiają, że pieszy jest prawie niewidoczny.”
Jako kierowca szybki i bezpieczny powiem oczywista oczywistość. W przepisach nie ma zakazu ubierania się na ciemno. W przepisach jest obowiązek ustąpienia pieszemu i zwolnienia przed pasami tak żeby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo, nie każdy ma umiejętności żeby pojechać 90 km/h w zabudowanym i być na tyle skupionym i świadomym sytuacji drogowej żeby w porę zareaguje się na pieszego przy pasach. Ja potrafię ale większość kierujących nie potrafi. Dlatego rozwiązanie dla was jest proste, nie jesteście pewni czy na przejście właśnie nie wchodzi ubrana na czarno czarnoskóra osoba? To należy zwolnić do 30, albo do 10 km/h. Ja wiem że często mówię że droga powinna być tylko dla szybkich i bezpiecznych którzy nigdy nie mieli wypadku ani kolizji. Ale na dziś na drogi dopuszczany jest byle kto, a nie tylko ludzie którzy mają na koncie po ad milion kilometrów i dziesięciolecia bezszkodowej jazdy. Dla was dopisuje że jak nie umiecie szybko i bezpiecznie to przynajmniej bezpiecznie jeździjcie, korona wam z głowy nie spadnie jak raz postacie zgodnie z przepisami, ja sobie poradzę i wyprzedze was za przejściem dla pieszych, dajcie tym pieszym żyć, a nie rozjeżdżanie ich po złości bo lepszy od was kierowca wam kazał postępować zgodnie z przepisami.
„Kierowca nie zawsze ma możliwość zauważenia pieszego.”
Nieorawda. Kierujacy nie tylko zawsze ma możliwość zauważenia pieszego, co i wynikający z przepisów obowiązek zauważania pieszych.
Natomiast wielu kierujących niebezpiecznych ale powolnych woli czytać smski czy przeglądać fejsika. O czym przekonał się wczoraj jeden małoletni uczeń szkoły podstawowej, który na szczęście był bardziej dojrzały od kierowcy niebezpiecznego ale powolnego i gdy wszyscy inni dali radę ustąpić mu pierwszeństwa, to musiał się zatrzymać bo jadący przede mną niebezpieczny ale powolny skorzystał sobie z przytoczonego w tym artykule prawa do niezauważana pieszych, które nie istnieje i prawie mu przejechał po palcach. Rodzina tego dziecka dalej nie wie że wystarczyłby więcej i dziś latali by po szpitalach albo po księdzach, bo sobie kierujący uznał że jak jedzie powoli to może ignorować pieszych.
Słusznie , wreszcie. Teraz czas na samochody z jednym swiatlem , zamiast dwoch, wyeliminowanie smierdziuchow drogowych i wariatow pedzacych 100 km / h po miescie , nie wlaczajacych kierunkowskazow, parkujacych na zakazach parkowania , na chodnikach, przektraczajacych coiaglą linie. Czas na prawo i sprawiedliwosc. Uczciwosc i normalnosc.
Dobrze prawisz, i jeszcze z tymi co parkują bezpośrednio przed przejwciem trzeba coś zrobić. Nie po to wpisano odstęp w przepisy żeby ludzie prawie na przejściu zostawiali samochód zasłaniając je.
Na chodnikach stają SUV-y, a ich ciężar całkowity przekracza 2.5 tony, w Warszawie jest to kosztowne parkowanie, ale chyba w Pruszkowie straż miejska chyba o tym nie wie,..