Bądź życzliwy dla kobiet w ciąży

Region

We wtorek 4. maja Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczął akcjęinformacyjno-edukacyjną "Przyjacielu ustąp miejsca", zachęcającą do pomocy i życzliwości dla kobiet w ciąży.

Akcja ma na celu promocję życzliwej postawy wobec kobiet w ciąży. ZTM realizuje ją przy współpracy Instytutu Matki i Dziecka oraz miesięcznika „M jak Mama”, prowadzącego podobną akcję pod hasłem „Więcej życzliwości dla ciężarnych!”.

Kobiety w ciąży często czują się niezrozumiane i pomijane przez społeczeństwo. Niestety, nie jest rzadkością okazywanie niechęci i ignorowanie kobiet w ciąży w środkach komunikacji publicznej. Dlatego potrzebne jest uprzytomnienie wszystkim, że ustępując miejsca kobiecie ciężarnej, dbamy przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo jej nienarodzonego dziecka, a nie tylko o jej samopoczucie – twierdzi Sławomir Janus, dyrektor IMiD.

Dlatego ZTM decydując się na kampanię edukacyjną rozpoczął ją od promowania dobrych postaw skierowanych do kobiet w ciąży. – Zaczęliśmy od kampanii dotyczącej ustępowania miejsca kobietom w ciąży, ponieważ uznaliśmy, po wielu konsultacjach, że w środkach komunikacji publicznej właśnie kobieta w ciąży jest narażona na niebezpieczeństwo w przypadku nagłego hamowania, jazdy w tłoku. – informuje Andrzej Skwarek, rzecznik prasowy ZTM – Dodatkowo, w końcowym okresie przed rozwiązaniem jest jej po prostu ciężko. Przyszłej mamie przede wszystkim potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa. Niestety, w codziennym pędzie – często  nieświadomie, potrzeby kobiet w ciąży są marginalizowane, a prawa do ochrony naruszane. Nie wymagajmy od przyszłych mam, aby same prosiły o ustąpienie miejsca – dodaje Skwarek.

„Ciąża nie bez powodu bywała nazywana „stanem odmiennym”. Cały organizm kobiety, tryb jej życia zmienia się pod wpływem rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Zauważalne dla jej otoczenia zmiany to przede wszystkim powiększający się brzuch, natomiast tych zmian jest znacznie więcej. – podkreśla dr n. med. Tomasz Maciejewski, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD – Na całym świecie, między innymi z wymienionych powodów, kobiety ciężarne zawsze były i są otaczane szczególną opieką, aby zminimalizować i tak niemałe ryzyko wystąpienia powikłań ciąży i porodu. Postarajmy się utrzymać to tradycyjne zachowanie wobec ciężarnych – ustąpmy jej miejsca w tramwaju, autobusie i metrze – im naprawdę jest ciężko, a każdy uraz może doprowadzić do tragicznego zakończenia ciąży – dodaje Maciejewski.

Zachęcamy do czynnego przyłączenia się do akcji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.