A2: bez ważnej infrastruktury, ale darmowa

Region

Najważniejsza inwestycja drogowa w naszym regionie – Autostrada A2 zŁodzi do Warszawy ma być przejezdna przed Euro 2012. Oznacza to jednak, że do przekazania drogi do ruchu nie musi być przy niej infrastruktury w postaci stacji benzynowych, hoteli i toalet.

90-kilometrowy odcinek autostrady miedzy Strykowem a Konotopą zostanie oddany do użytku w maju 2012. Pamiętamy, że z przetargiem na budowę tej drogi GDDKiA miała wiele problemów. Jednak, choć udało się już je rozwiązać, a drogowcy powoli zaczynają wchodzić na plac budowy, to najwyraźniej ktoś zapomniał, że przy tego typu drogach powinny znajdować się np. stacje benzynowe. Niestety, nikt jeszcze nie ogłosił nawet przetargu na tzw. miejsca obsługi podróżnych. Wygląda na to, że kierowcy będą musieli uzupełniać zapasy paliwa przed wjazdem na ten odcinek.

Przetarg niebawem

Rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj zapowiada, że stosowny przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w kwietniu br. Przy autostradzie ma powstać 10 punktów obsługi podróżnych. Na ich terenie kierowcy samochodów prócz uzupełnienia paliwa, będą mogli skorzystać z motelu lub punktów gastronomicznych. GDDKiA podkreśla, że punkty maja być gotowe wraz z autostradą. Hadaj zaznacza, że wykonawcy mogą być różni. Jeszcze nie wiadomo czy koncern paliwowy będzie budował stację, a pozostałą infrastrukturę inna firma. Jest jednak możliwe, że wszystko wybuduje jedna firma.

Można i bez stacji

Wbrew pozorom brak stacji benzynowych to dobra, ale i zarazem zła wiadomość. Dlaczego zła – kierowcy będą musieli zaopatrzyć się w zapas paliwa i ni będą mieli gdzie się zatrzymać na posiłek czy chwilę odpoczynku. Jednak dobra strona braku stacji to brak opłat. Póki przy autostradzie nie pojawią się punkty obsługi podróżnych nie będzie można pobierać opłat za przejazd.

Podobna sytuacja ma miejsce na odcinku A2 między Koninem a Strykowem, który został zbudowany w 2006 roku. Do tej pory nie powstały tam stacje benzynowe. Adrian Fugalski z Zespołu Doradców TOR podkreśla jednak, że niebawem powinny się pojawić na tamtym odcinku odpowiednie punkty.

Koncerny czekają

Koncerny paliwowe obecnie maja związane ręce, póki GDDKiA nie ogłosi przetargu żadna z firm nie ma ruchu. Zaprojektowanie i budowa stacji oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń może trwać nawet półtora roku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.