Apel dla uczczenia ofiar w Pruszkowie

Region

Dokładnie w południe rozległ się dźwięk strażackich syren, oznajmiającyrozpoczęcie uroczystego Apelu dla uczczenia ofiar wczorajszego, tragicznego wypadku samolotowego pod Smoleńskiem. Zginęły w nim Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński wraz z towarzyszącą mu małżonką Marią, liczni ministrowie kancelarii prezydenckiej, marszałkowie Senatu i Sejmu, senatorowie, posłowie, członkowie najwyższych władz i urzędów, przedstawiciele duchowieństwa, dowódcy sił zbrojnych kraju.  W katastrofie śmierć poniosły również osoby zaproszone na oficjalne obchody rocznicy mordu katyńskiego, goście pary prezydenckiej, a także załoga i personel techniczny samolotu oraz osobista asysta prezydenta państwa.

W uroczystym Apelu zorganizowanym na dziedzińcu pruszkowskiej Straży Pożarnej udział wzięły delegacje i poczty sztandarowe jednostek straży pożarnych z terenu powiatu pruszkowskiego oraz policji, a także reprezentanci władz samorządowych. Obecni byli starosta pruszkowski Elżbieta Smolińska i prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, przedstawiciele pruszkowskich urzędów oraz liczna grupa mieszkańców miasta i powiatu. Po uczczeniu tragicznie zmarłych chwilą ciszy i krótkiej modlitwie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w symbolicznym miejscu pamięci ofiar katastrofy.

-Trudno jest mówić o tych tragicznych wydarzeniach tak brzemiennych w skutkach. W katastrofie zginął Prezydent RP, jego małżonka i wiele znamienitych osób – powiedziała nam starosta, Elżbieta Smolińska. Jak większość Polaków przeżywam ja bardzo osobiście. W imieniu powiatu pruszkowskiego i całego społeczeństwa powiatu zamówiłam mszę świętą za dusze wszystkich, którzy zginęli w tym tragicznym wypadku. Odbędzie się w najbliższą środę o godz. 18 w kościele p/w św. Kazimierza.

– Najlepszym oddaniem hołdu ofiarom tej katastrofy, niesłychanej w dziejach świata, jest zachowanie milczenia – mówi prezydent Jan Starzyński. Dziś o godz. 15 w kościele św. Kazimierza odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar wypadku.

Od poniedziałku mieszkańcy Pruszkowa i powiatu będą mieli możliwość wpisania się do ksiąg kondolencyjnych. Zostaną wyłożone w sali przyjęć nowego budynku Starostwa Powiatowego oraz w Pałacyku Potulickich w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.