Aleja Krakowska do przebudowy?

Pruszków

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Pruszkowie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów w sprawie przebudowy Al. Krakowskiej. Przedyskutowano wiele kluczowych kwestii oraz uzgodniono wstępny plan działania dotyczący ewentualnej przebudowy drogi.

Spotkanie odbyło się 18 stycznia. Przybyli na nie przedstawiciele zainteresowanych samorządów: Województwa Mazowieckiego, m. st. Warszawy, Gminy Raszyn i Powiatu Pruszkowskiego. Debata dotyczyła przebudowy Al. Krakowskiej na odcinku od CH Janki do parkingu Park&Ride Al. Krakowska. Fragment ten przebiega przez gminę Raszyn oraz Warszawę.

Od 2017 roku Sejmik Województwa Mazowieckiego na mocy uchwały zaliczył Al. Krakowską do kategorii dróg powiatowych. Nowo wybudowana droga krajowa odciążyła Al. Krakowską i dlatego też pojawiła się możliwość zmiany jej klasy z dotychczasowej GP (główna przyspieszona) i G (główna) na klasę Z (zbiorcza).

Dzięki temu w przyszłości ułatwi to proces projektowania i jej przebudowy. Zmiana klasy to nie tylko usprawnienie projektu. To także możliwość wykonania nowych zjazdów i skrzyżowań. To dodatkowa i bezpieczna obsługa komunikacyjna przyległych do niej terenów.

Co omówiono podczas spotkania? Zostały poruszone tematy komunikacji zbiorowej, zasady współpracy i finansowania przebudowy tej drogi. Ustalono także rolę Al. Krakowskiej w systemie komunikacyjnym Warszawy, gminy Raszyn i gminy Nadarzyn.

Przedstawiciele samorządów przedyskutowali również wstępny plan działania. Według niego zostanie powołany specjalny zespół ds. realizacji przebudowy Al. Krakowskiej. Powiat pruszkowski będzie liderem tego projektu i otrzyma on dotacje na wykonanie koncepcji przebudowy. Inwestycja będzie poprzedzona również konsultacjami społecznymi wśród mieszkańców. Na koniec pozostanie wyłonienie wykonawcy projektu.

Spotkanie podsumował Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza – Nasze spotkanie daje nadzieję, że przy współdziałaniu wszystkich zaangażowanych samorządów, stworzymy nowoczesny szlak komunikacyjny dla dobra mieszkańców naszego powiatu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Aleja Krakowska do przebudowy?”

 1. Anonim pisze:

  słowo klucz – ,, dotacja ,, -,, powołamy zespół,, czyli wiadomo o co chodzi

 2. Anonim pisze:

  co to za wyżerka na stołach – praca czy,, śniadanko na trawie,,

 3. Marysia pisze:

  „stworzymy nowoczesny szlak komunikacyjny dla dobra mieszkańców” tego się obawiam…

 4. Anonim pisze:

  ta będą,, konsultacje społeczne,, , koń by się uśmiał – tak jak w przypadku ul . Broniewskiego i Studziennej w Pruszkowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły