Ale lipa! Święto Drzewa w Pruszkowie.

Od 20 lat 10 października obchodzone jest Święto Drzewa. To kolejna okazja do szerzenia postaw ekologicznych i podejmowania działań dla środowiska.

Drzewa są niekiedy niemymi świadkami historii, ale przede wszystkim mają one wymiar symboliczny – ich sadzenie to działanie kojarzące się w pierwszej kolejności z ekologią. 10 października w Pruszkowie świętowano ich dzień.

W tym roku obchodzono 20-lecie Święta Drzewa. Z tej okazji Prezydent Pruszkowa, Paweł Makuch, wraz z Zastępcą – Konradem Sipierą – towarzyszyli dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 4 i 8 oraz młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 4 posadzili symboliczne lipy. Sadzonki zostały przekazane także pozostałym placówkom oświatowym w mieście – w akcji sadzenia drzew wzięły udział zatem wszystkie szkoły i przedszkola w Pruszkowie.

Święto Drzewa w Pruszkowie obchodzone są od 2002 roku. Sama idea na świecie ma dłuższą historię, bo rozpoczyna się już w XIX wieku. Zapoczątkował ją w 1872 roku Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych i gubernator stanu Nebraska. Zaapelował on, by każdy określonego dnia zasadził drzewo. Zasadzono wówczas milion drzew. Tradycja ta dotarła do Europy na początku lat 50. XX wieku.

Do końca 2021 roku w Pruszkowie zasadzono 13275 nowych drzew. W samym 2022 roku przybyło ich 1475. Co więcej, każdy, kto zasadzi nowe drzewo lub krzew w swoim ogródku, może dodać je do listy nasadzeń. Można to zrobić poprzez ten formularz.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Ale lipa! Święto Drzewa w Pruszkowie.”

 1. lkl pisze:

  Trzeba być wariatem, żeby teraz dobrowolnie sadzić drzewa na własnej posesji i jeszcze je zgłaszać.
  Nikt zdrowo myślący, dzięki działaniom „ekologów” drzewa nie posadzi.
  Nikt nie chce mieć potem problemów.
  Potem strach nawet gałązki przyciąć, bo zrobią z człowieka bandytę i zwyrodnialca.

 2. Epoka pisze:

  Inicjatywa super ale fajnie jakby też miasto dbało o coroczne przycinanie drzew. Szczególnie przy ulicach i nad chodnikami. Często drzewa zasłaniają znaki drogowe np. Ul. Chopina. Przykładów jest o wiele więcej a jak zgłosiłam to do UM to okazuje się, że nie można przycinać bo okres lęgoway ptaków jest. Sytuacja powtarza się co roku. Czy ktoś zrobi z tym wreszcie pożądek?

  • zgred pisze:

   Sztuka wymówek i zwalania na innych przychodzi z góry. Zasadzić drzewo potrafi dziecko. Potem kiedy jest duże i należałoby przyciąć konary – nie ma komu. Miasto, gmina weźmie się za to dopiero kiedy leży na drodze.

  • Widzem pisze:

   A ja widzę zabiegi. Pielęgnacyjne.

  • paca pisze:

   PoRZądek. „RZ”

   • paca pisze:

    Art. 190a: Kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8

 3. pedro pisze:

  boje sie otworzyc lodówkę… bo nie wiem czy nie wyskoczy ten gościu z brodą w czerwonej kurtce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły